DENİZ

ORDU AÇIKLARINDA DOĞAL GAZ ARANACAK

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) 'nin sismik araştırma gemisi ’Barbaros Hayreddin Paşa’, Ordu’nun Ünye Limanı’na demir attı.

ORDU AÇIKLARINDA DOĞAL GAZ ARANACAK

Enerji Koordinasyon Toplantısı'na katılmak için geçtiğimiz hafta Ordu’ya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ’in,  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'i ziyaretinde açıkladığı ve Ordu’da büyük heyecana neden olan doğalgaz arama çalışmaları için ilk adım atıldı.

Doğu Akdeniz’de bir süredir doğalgaz arama çalışması yapan sismik araştırma gemisi ’Barbaros Hayreddin Paşa’, Ordu’nun Ünye Limanı’na demir attı. Gemi gerekli hazırlıkların yapılmasından sonra daha önce elde edilen sismik verilere göre 25 deniz mili uzaklıkta doğalgaz arama çalışması gerçekleştirecek.

BARBAROS HAYREDDİN PAŞA GEMİSİ 84 METRE UZUNLUĞUNDA

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) tarafından Norveç'ten satın alınan ve orijinal adı 'Polarcus Samur' olan gemiye, 'Barbaros Hayreddin Paşa' adı verildi. Tuzladaki Desan Tersanesi'nde kırmızı renge boyanan gemi, 84 metre uzunluğunda. Doğalgaz ve petrol aramaları için kullanılacak olan gemi, iki ve üç boyutlu sismik veri toplayabiliyor. Gemi, yön ve pozisyon tayinini uydu haberleşmesi ile otomatik olarak yapabiliyor. Gemide bir de helikopter pisti bulunuyor.​

Engin ÖzkurtEngin Özkurt