DENETİM

ZİNCİR MARKETLERE DENETİMLER ARTIRILDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, son günlerde vatandaşlardan gelen fahiş fiyatlar konusundaki şikâyetlerin artması üzerine zincir marketlere yönelik denetimlerini artırdı.

 ZİNCİR MARKETLERE DENETİMLER ARTIRILDI

Ticaret İl Müdürlüğü ekipleriyle müşterek yapılan çalışmalar kapsamında son 1 ayda 455 iş yeri ile zincir market, 2022 yılı içerisinde de 2 bin 100 iş yerinde denetim gerçekleştirildi.

 

Son günlerde zincir marketlerde çeşitli ürün kalemlerinde fahiş fiyatlar uygulandığı, reyon ve kasa fiyatları arasında farklılıklar olduğu yönündeki şikâyetlerin artması üzerine zabıta ekipleri denetimlerine hız verdi. Ticaret İl Müdürlüğü ekipleriyle müşterek yapılan çalışmalarda marketler sıkı denetim altına alındı. Ordu Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde oluşturulan 3 farklı ekip ile başta zincir marketler olmak üzere söz konusu işletmelerde sürekli denetimler gerçekleştiriyor. Çalışmalarda 6502 sayılı kanun gereği etiket, satıştan kaçınma, raf ve kasa fiyat farkı denetimleri yapılırken aykırılık tespit edilmesi durumunda yasal işlem gerçekleştirilerek konu Ticaret İl Müdürlüğüne iletiliyor.

 

1 YILDA 352 BİN 719 TL CEZA KESİLDİ

 

19 ilçede çalışmalarını aralıksız sürdüren ekipler, son bir ayda 455 iş yeri ile zincir markette 680 ürün hakkında haksız fiyat artışı denetim tutanağı düzenledi. Hazırlanan tutanaklar incelemenin yapılması için Ticaret İl Müdürlüğüne gönderildi. Ekipler ayrıca 1 yıl içerisinde zincir marketlere 352 bin 719 TL ceza kesti.

 SIKI DENETİME DEVAM

 Ordu Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi ekipleri tarafından 2022 yılı boyunca 2 bin 100 market ve zincir marketlerde denetim gerçekleştirildi. Bu zaman diliminde vatandaşlardan 28 bin 800 şikâyet alan ekipler bu şikâyetlerin 630 adedi hakkında yasal işlem yaparak market ve zincir marketlere toplam 352 bin 719 TL ceza kesti.

 Ordu Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, rutin incelemelerin yanında Alo 153 hattı üzerinden gelen şikâyetler ile ilgili de anlık denetimler gerçekleştiriyor.

Engin ÖzkurtEngin Özkurt