DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Engin Özkurt
Engin Özkurt

SEVGİLİ UĞUR AMCA

Bugün kaleme alınması zor bir yazı ile karşı karşıyayım. Değerli büyüğümüz Uğur Gürsoy’u kaybettik. Onun için yazılacak o kadar çok şey var ki günlerce yazsak bitiremeyiz. Çünkü o İyibir gazeteciliğnin yanında sporcu,sanatcı, siyasetci ve iş adamı idi.

Benim yaşamımda önemli bir yeri vardır Uğur amcanın. Kendisi ile ilk tanışmamız yetmişli yıllarda oldu. Ordu İdmanyurdu Spor Kulübünde futbola başladığım dönemde, Ünyespor ile yaptığımız maçı    rahmetli İhsan Katırcıoğlu ile izlemeye gelerek, maç sonrası da birlikte soyunma odasında kadar gelmişlerdi.

Rahmetli İhsan Katırcıoğlu Uğur Gürsoy’u tanıtırken, “ Çocuklar Uğur bey gerçek İdmanyurtludur. Babası kulübümüzün kurucusu ve ilk başkanıdır. Kendisi de kulübümüzde uzun yıllar formasını giymiş ve takım kaptanlığı yapmıştır. Aynı zamanda büyük bir tiyatrocu ve gazetecidir dedi.” Uğur amca bu konuşmanın ardından duygulanarak,yaptığı  konuşmada, İdmanyurtlu olmanın  şerefine nail olmuşsunuz.“ Hepinizi güzel futbolunuzdan ve centilmenliğinizden dolayı tebrik ediyorum dedi.” Bu bizim için unutulmaz bir mesajdı. Bu tanışmanın ardından Uğur amcayla her karşılaşmamızda selam verirdik. Oda hatırlayıp bizi selamsız bırakmazdı.

Yıllar sonra yolumuz Uğur amca ile gazetecilik mesleğinde yine kesişti. Tribün gazetesinde 1987 yılında, spor haberleri ve köşe yazısı yazmaya başladım. Burada Uğur amca ve Kuzeni rahmetli Yusuf Ziya Özbucak köşe yazıları yazıyorlardı. Her gün gazeteye uğrarlar bizlerle sohbet eder ve gazetelerini alır giderlerdi.

Uğur amca yazıları ile Ordu’nun Ekonomisine, Siyasetine,Turizmine ,Spor ve Sanatına adeta ışık tutuyordu.  Ordu Belediye tiyatrosunu kurarak Anadolu da çığır açmıştı. Tiyatro onun yaşam parçası idi. Bizleri de Ordu’nun sorunlarına duyarlı olmamız için, yönlendirerek, iyi bir gazeteci olmamız için çaba gösteriyordu.

Gazeteciliğin kutsal bir görev olduğunu ondan öğrendik. Haber için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamamız gerektiğini her fırsatta vurgulardı. Uğur amcanın gazeteciliği babadan gelen bir meslekti. Bu yüzden mesleğini çok seviyordu. Türkiye’nin en uzun süre yazan gazeteci unvanını da elinde bulundurarak, sürekli sarı basın kartına sahip ve basın konseyi üyesiydi.

Uğur amca seni unutmamız ve bize gösterdiği yoldan çıkmamız mümkün değil. Her şey için teşekkür ediyoruz sana. Allah rahmet eylesin. Nurlar içinde yat sevgili Uğur amca…

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA