DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
 ZİYA SOYBAYRAKTAR (Sosyolog)
ZİYA SOYBAYRAKTAR (Sosyolog)

KORKMAYIN SORGULAYIN

Sokrates’in bir sözü var. Sorgulanmayan hayat yaşamaya değmez.

Evet, hayatı sorgulamalıyız.

Yaşadığımızın farkına varabilmek için, hakikatin farkına varabilmek adına sorgulamalıyız.

Akıllı varlık insan, aklının gereği olan düşünme, sorgulama, mukayese ve idrak gibi yeteneklerini burada kullanmalıdır.

Kullanmalıdır ki iyiyi kötüden ayırt edebilsin. Doğruya, güzele ulaşabilsin. Aklın gereğidir sorgulamak, mümeyyiz ve fariğ olmanın da önemli emaresidir.

O nedenle de kişiler hayatlarını sorgulamalı. Bunu hem genel mana da bütün bir yaşamını, hem de yaşadığı ülke ve politikalar gereği ortamı sorgulamalıdır.

Zaten Sokrates’te sorgulanmayan hayatın yaşamaya değmeyeceğini vurgulaması da aklın hareketiyle ilgilidir diye düşünüyorum.

 Felsefenin temelinde sebep-sonuç ilişkisi içinde hakikate ulaşmaktır amaç. Hayatı sorgulayalım. Bedeni için yaşayan insanların ruhlarının zayıflayacağını biliyorsunuzdur.

 O halde bedeni ruhla, yani maddeyi mana ile bütünleştirmeliyiz. Bu da aklın bir yoludur.

Amentü ettiğimiz Yüce Allah bizlere Kitabı Kur’an-ı Kerim de; geçirdiği imtihanlar ile Allah’a teslimiyeti ve güveni sorgulanmayacak olan Hz. İbrahim Peygamber’in ölülerin diriltilmesi kıssasındaki şu diyaloğu bile sorgulamanın ne kadar önemli olduğunu öğütlüyor.

“ İbrahim Rabbine: Ey Rabbim! Ölüyü nasıl dirilttiğini bana göster, demişti. Rabbi ona:  inanmadın mı? Dedi. İbrahim: Hayır! İnandım, fakat kalbimin mutmain olması için(görmek istedim),dedi.

Bunun üzerine Allah: Öyleyse dört tane kuş yakala, onları yanına al, sonra her dağın başına onlardan bir parça koy. Sonra da onları kendine çağır; koşarak sana gelirler. Bil ki Allah azizdir, hâkimdir, buyurdu.”(Bakara 260)

Yüce Allah Hz İbrahim’e kalbini mutmain edecek şeyi göstermiş, bu örneklik üzerinden de biz insanlara, kalbiniz mutmain oluncaya kadar sorgulamaktan korkmayın öğüdünde bulunmuştur.

İster beşeri bilimler açısından, isterseniz de Teolojik açıdan bakınız, sorgulamak tamda insani bir davranıştır.

Toplumların kendi yaşamlarını, yaşamlarına yön veren politikaları ve o politikaları belirleyen aktörleri, liderlerini sorgulaması kendi gelecekleri açısından önemli bir sorumluluktur.

Kişisel yaşantımızı sorgularken, yaşadığınız ve bir parçası olduğunuz ülkemizi de yönetenleri sorgulayın. Mesela; Bir devletin ve milletin bağımsızlığını, özgürlüğünü kaybetmesinin en kestirme yolu başkasının parasını harcamaktır.

Derler ya; Borç para gururlu bir millet için yaman bir köleliktir. Ekonomik refahı sağlanamamış toplumların siyasal ve sosyal refahı sağlanamaz.

Aslında insanlar kendi hayatlarını sorgularken kendi yaşamları üzerinde kural koyanların da yaşamlarını ve amaçlarını sorgulaması gerekir. Böyle olursa eminim ki işler daha da objektif ilerler.

Sokrates’in düşünme biçimi ve hayata bakış tarzı, pozitif akım içerisinde değer bulan bir mantık. Bazen olaylara, eylemlere ve hayata pozitif açıdan da yaklaşmak gerektiğini düşünmeliyiz.

Sorgulayın, korkmayın !

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA