DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Engin Özkurt
Engin Özkurt

BUGÜN 19 EYLÜL

19 Eylül 1924 Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün İlimizi ziyaret etidiği  gündür.

 Bu yıl da bu ziyaretin 96.yıl dönümünü kutluyoruz. İlimiz için, önemli olan bu tarih, her yıl bir etkinlikle kutlanıyor. Kutlamalar enerjisini,  ilimizin yönetiminde söz sahibi olan kişilerin olaya bakış ve yaklaşımından almaktadır.

Kutlamalar son yıllarda kısa programla kutlanıyor, bu yılkı kutlamanın içinde ne olduğunu bilmiyoruz.

Ancak, bu yıl kutlamalar Valimizin ve Kaymakamımızın yeni atanmış olması ve Pandemi  tedbirleri nedeniyle sönük geçebilir. Fakat devlette devamlılık esastır. Bu yüzden kimsenin de bu konuda mazeret üretmesini kabul edemeyiz.

19 Eylül kutlamalarına aylar öncesinden başlanmalı, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü 96 yıl önceki heyecanı yaşatmalıyız.

Her konuya duyarlılık gösteren, Valimiz Sayın Tuncay Sonel’e seslenmek istiyorum. Bugünkü kutlamanın ardından, 97. Yılın programı için şimdiden çalışmaya başlayarak, bu günün önemini gelecek nesillere taşınmasına önemli katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için, çalışmalara ışık tutacak gazetemizin ebediyete intikal eden,başyazarı Araştırmacı-Yazar Sıtkı Çebi’nin “ATATÜRK ORDU’DA” adlı kitabını sizlere takdim ediyorum.

19 Eylül 1924 gününe damgasını vuran diğer bir konu da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Ordu İdmanyurdu Spor Kulübünü ziyaretidir. 

Bu ziyarettin de ilginç öyküsü ve Türk gençliğine verilmiş önemli mesaj vardır. Ulu Önderimiz Cumhurbaşkanı olarak ilk kez bir spor kulübünü ziyaret etmiş ve kulüp defterine de yazdığı yazı ile önemli bir mesaj vermiştir;” İdmanyurdu’nun yeni teşekkül etmiş olmasına rağmen, mevcudiyetini derhal ihsâs ve ihzar eden gençlerden mürekkep olduğunu gördüm. Memnunum. Sporun bedeni olduğu kadar fikri de olmasına dikkati celbederim.”

Görüldüğü gibi,bu ziyaretin en önemli temel taşlarından biri de Ordu’nun sporcu gençliğidir. Bu gençlik, şehrin her alanında kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Bu yüzden, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin önünü açarak, onların yetişmesi için, hiçbir fedakârlıktan kaçınmamalıyız.

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA