DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Engin Özkurt
Engin Özkurt

Fındık..

Geçmiş yıllarda fındık fiyatları, sezon öncesi Başbakan tarafından, fındık bölgelerinde yapılan mitinglerde açıklanırdı. Fındık üreten bölgelerdeki üreticiler, miting alanlarına toplanır, Başbakan’ın açıklayacağı fiyatı merakla beklerdi.

Cumhurbaşkanlığı sisteminde ise, fındık fiyatını Cumhurbaşkanı açıklıyor. Ne zaman nerde açıklayacağı da belli olmuyor. Bu yılda öyle oldu. Cumhurbaşkanı, kabine toplantısının ardından, fındık fiyatını açıklayarak sürpriz yaptı.

2020 yılı ürününü elli randıman yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için, Toprak Mahsulleri Ofisi’mizin kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite kabuklu fındık için ise kg'da 22 lira olarak açıkladı.

Cumhurbaşkanının açıkladığı bu fiyatlar, üreticiyi ne sevindirdi nede üzdü. Çünkü, 2019 ürününün 25 lirayı görmesinin ardından, randımanına güvenen üretici fındığını bekletebilirse iyi paraya satacağını düşünüyor.

Fındık üreticisini yüzünün gülmesi birde, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) piyasaya erken girip, geçmiş yıllardaki gibi, üreticiyi eften püften bahanelerle geri çevirmemesi gerekir.

TMO 17 Liradan aldığı 2019 yılı 25 liraya satarak, sezon öncesi kasasını da doldurdu. Ayrıca, çeşitli entegre tesislerde yaptırdığı ürünlerle de vitrinini zenginleştirdi. Böylece TMO ülkemizde kısa sürede fındığın tek adresi olma yolunda önemli mesafe aldı.

Fındık kendisine yatırım yapan ve sahip çıkanı uçuran bir üründür. Fındığa bulaşan bir daha fındıktan kopamaz. Kopsa dahi aklı fındıkta kalır yine bir gün fındığa döner. Bunun örnekleri çoktur.

Yalnız, fındık kendisine sahip çıkan bir siyasetçiyi mağdur etti. Milliyetci Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Sezon öncesi Ordu’ya gelen Tarım Bakanını, fındık konusunda eleştirdiği için, partisinden ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi.

MHP bu ihracı gerçekleştirirse bastığı dalı kesmiş olur. Enginyurt’u gençlik yıllarından tanırım. Ordu,Fındık ve Ülkücülük konularında tavizi yoktur. Üslubu da serttir.

Partisini, Ordu’da yerel ve genel seçimlerde ekibiyle birlikte, her kesimden oy alarak partisinin oyunu ikiye katlamış ve genel seçimlerde partisinin ikinci milletvekilliğini de, kıl payı kaçırmış bir siyasetçidir.

MHP disiplin kurulu yukardan bir talimat almadıysa bu ihracı gerçekleştirmesi zor görünüyor. Ordu’da İl başkanı Köksal Yılmaz istifa etti. İlçelerden de istifalar gelebilir. MHP Enginyurt sayesinde fındık konusunda bir takdir toplayacakken, bunun bir siyasi krize dönüşmesine bir anlam veremedim.

Cemal Enginyurt, MHP’den kopamaz ama,TBMM’nin ikinci Kamar Genç’i olarak siyasete devam edeceğini düşünenlerdenim.

Fındık’da mağdur ettiği siyasetçisini bir gün hakkını verecektir. Buna yürekten inanıyorum.

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA