DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Umut ŞAHİN
Umut ŞAHİN

Ordu Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Bir ara vardı böyle bir festival.

Dünyanın birçok ülkesinden tiyatrolar gelir, sokaklarda gösterilerini ve performanslarını sergiler,halkla iç içe güzel bir festival gerçekleştirilirdi.

Çocukların yüzlerindeki o mutluluğu görmek ,daha önce görmediğimiz sokak performanslarını izlemek,şehirdeki karnavalın insana verdiği o haz bambaşkaydı.

Dünyanın gözü kulağı Ordu'da bu festivali takip ediyor ve imrenerek bakan bir çok şehir bu festivalin kendi kentlerinde olmasını istiyordu.

Bir birinden güzel oyunları izleme fırsatı bulduğumuz o yıllarda, şehirde birçok etkinlikler oluyordu. Mesela heykeltıraşlar sokaklarda heykeller yapıp bizlere hediye olarak bırakıyorlardı.

Ve sonra nemi oldu ?

Birden bire bu festivaller iptal oldu ve heykeller kaldırıldı.

Yerine kocaman bir görünümü olan stadkonuldu .Ama içinde oynayacak takımı olmayan .

Atletizm stadına dönüştürülürse, bir ihtimal daha işe yarar bir hale gelebilir.

Samimiyetimle sırf laf sokmak için yazmadım stad olayını,ama başlı başına ayrı bir mevzu olan ve aylar süren bir tartışmanın fitilini yakmadan konuya geri dönelim.

Festivallere son verildikten sonra, sözüm ona birkaç özel tiyatroyla anlaşıp yıl içinde kente yüksek fiyatlara getirttirilerek oyunlar sergilendi.Birde bu oluşuma tiyatro festivali dendi ve sonuç facia.

Gidip izleyip gördükki, siyasi rant sanatta da kendini gösterdi.

Kentindeki özel tiyatrolara sahip çıkmayıp, dışardan sırf popüler olduğu için getirilen oyunlara gösterilen ilgi kadar, bu şehire 15-16 yılını vermiş oda tiyatrolarına bir ödenek ayırsalardı, belki de bir defa için verilen ücretlerle, bu tiyatrolar yıllar boyu yaşatılabilirdi. Ama bu anlayışla biraz zor gibi gözüküyor.

Bu arada gerçekten bu işi hakkıyla yapan ve kentimize gelen hakkıyla oyunlarını sergileyen özel tiyatrolara bir sözümüz yok.

Beton zihniyeti her yerde olduğu gibi, yeşeren bir sanat değil, betonlaşmış bir yapıyı, sanatın içine sokmayı başarıyor ne yazıkki…

Ordu ilinin tiyatroya olan aşkını, duymayan kalmamıştır sanırım.Cumhuriyet tarihinden bu yana, perdelerini kapatmayan bir çınar, eski adıyla OBKT şimdiki adıyla, OBBKT  halkın sevgisini kazanmış köklü bir tiyatro.

Festivale ev sahipliği yaparak, ülkeler arasında bir sanat köprüsü kurmayı başaran OBBKT nin, emeklerinin boşa gitmemesi için, tekrar festivallerin kentimize gelmesini, tiyatroseverler olarak dört gözle bekliyoruz.

Turizm diye yırtına yırtına bağırarak bu işin olmayacağı bir aşikar .Sadece Arap turistlerden medet ummak yerine, biraz ufkumuzu geniş tutarsak dünyaya açılan bir pencere olabiliriz.

Unutmamak gerekir ki, bir kent festivalleriye,sanat adına yaptıklarıyla vizyonunu ve kalitesini belli eder…

 

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA