DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Emre KARAMAN
Emre KARAMAN

Anormal Normalleşme

                Hepimizin bildiği üzere 2020 yılı tüm dünyada Covid-19 salgını ile mücadele ile geçmekte. Çin’in Wuhan eyaletinden tüm dünyaya yayılan bu virüsle mücadele boyutu pandemi kararına kadar vardı. Biz bugün burada yapılması gerekenler ile ilgili değil, bu süreçteki bazı değişimleri ele alacağız.

                Ülkemizde görülen ilk Covid-19 vakasının tarihi olan 10 Mart 2020 tarihinden itibaren başlayan “normal anormalleşme” süreci bugünlerde yerini “anormal normalleşme”ye bırakmış durumda. Bunun sonucu olarak da son dönemde vaka sayısı artış hızı tekrar yükseliş seyrinde ilerlemekte. Peki bu süreçte ne oldu da ilk başlarda “safları sıklaştırılan” bu mücadelede çözülme başladı, bunlardan bazılarına bir göz atalım.

                Alışkanlık: Sebeplerden ilki olarak alışkanlık kavramını koymamızın nedeni, bu duygunun doğal bir insan refleksi olması. Hemen her gün yazılı,görsel ve sosyal medyanın gündemini fazlasıyla işgal eden virüs haberleri, her gün “hava raporu” gibi verilen “Covid-19 verileri” halk tarafından kanıksanmaya başladı. Hatta o kadar kanıksandı ki vefat eden insanlarımızın sayısı, “çay ocağında bugün kırılan bardak sayısı” gibi lanse edilmeye başlandı! İlk başlarda kolluk kuvvetlerince çok katı uygulanan tedbirler ve yapılan denetimler gün geçtikçe gevşemeye başladı.  Dolayısıyla daha önce böyle bir salgın görmemiş olan bizler için her gün aynı konu üzerinde konuşmak bizi önce alıştırdı, sonra bıktırdı.

                Yanlış Yorumlama: Bu madde bu konuda otorite olan insanların söylemleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Virüsün toprağımıza yaklaştığı günlerden beri oluşturulan “sadece yaşlıları öldürüyor” algısı bu madde için güzel bir örnek. Gün geçtikçe azalan şeyin “vaka artış hızı” olduğu halde bunun vaka sayısı azalması gibi yorumlanmaya açık ifade edilmesi insanlarımızı anormal normalleşmeye götüren etmenlerden biri. Şehrimizden bir örnek verecek olursak, valimizin “Şehrimizde bugün pozitif vaka tespit edilmemiştir.” tweet’i ilimizde vakanın sona ermesi olarak sanılmamış mıydı? Gerek bakanlıkça gerek bilim kurulunca gerekse il pandemi kurullarınca yapılan yoruma açık konuşmalar ne yazık ki bu mücadeleyi gevşetmiştir.

                Metot Değişikliği: Virüsle mücadelenin ilk gününden bugüne kadar alınan önlemlerle birlikte uygulama metotları da sıkça eleştiri konusu oldu. Bilim kurulunca verilen tavsiye kararlar kimi nedenlerle uygulanamazken, uygulamaya konulduğunda ise istenen amaçtan çok farklı bir şekilde uygulandı. Bu maddeye örnek olarak maskeyi gösterebiliriz. İlk zamanlarda “Sağlıklı insanın maske takmasına gerek yok” denirken daha sonra maskesiz çıkmanın birçok ilde yasaklanması gibi birbiri ile uyumsuz metotlar halkın bu konudaki dikkatini biraz aşağı çekti.

                İçeriği Anlaşılamayan Yasaklar: Pandeminin başlangıcından beri en çok konuşulan konulardan biri de sokağa çıkma yasağı oldu. Yasak gelmeli mi, gelirse nasıl gelmeli, koşulları ne olmalı, en az ne kadar zaman önce açıklanmalı tartışmaları sürüp giderken verilen istikrarlı karar haftaiçi serbest-haftasonu yasak üzerine oldu. 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızla ilgili yasaklar uzunca bir süre devam etmesine rağmen bu konuda verilen son yasak kararı 65 yaş üstü vatandaşlarımızın saat 20.00-10.00 arası sokağa çıkmaması oldu. Tabii içeriği ile birlikte birçok soruları da beraberinde getirdi. Alınan yasak kararlarındaki uyumsuzluklar ve tartışmalı noktalar yine bu mücadeledeki safların arasının açılmasına neden oldu.

                Yukarıda yazılanlar gibi daha birçok madde buraya eklenebilir. Bu maddelerle vatandaşlarımızın tedbirleri uygulamadaki hataları ve eksiklikleri birleşince (maskenin burun altında veya komple çene altında aksesuarmışçasına takılması gibi) mevcut sonuçlar istenen düzeyin çok gerisinde. Beklentiler ve gerçekleşenler arasındaki mesafe, bizim 10 Mart önceki hayatımızla aramızdaki mesafeyi doğrudan etkiliyor. Umuyorum ki bilimin ışığında hareket ederiz ve bu salgından çabucak kurtuluruz.

                NOT: Geçtiğimiz pazar günü otel inşaatında meydana gelen iş kazasında ölen vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifa diliyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA