TRAFİK

VALİLİK'DEN EDS AÇIKLAMASI

Cumurbaşkanlığı'nın 2021 yılında yayınladığı genelge ile yürürlüğe giren ancak uygulaması ertelenen şehirlerarası karayolunda EDS uygulamaları Ordu'da da uygulamaya konulacağını Ordu valiliği açıklama yaparak duyurdu.

VALİLİK'DEN EDS AÇIKLAMASI

Ordu Valiliğinden yapılan açıklama şöyle :"Trafikte "1" can kaybının bile fazla olduğu “Vizyon Sıfır” ve “Güvenli Sistem” yaklaşımıyla oluşturulan 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi 03.02.2021 tarihinde 2021/2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi olarak yayımlanmıştır. Bu doğrultuda, Emniyet Genel Müdürlüğünce şehirlerarası karayollarında kazaların yoğunlukla meydana geldiği güzergâhlarda Emniyet Genel Müdürlüğüne ait mevcut Kent Güvenlik Yönetim Sistemi / Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kullanılarak, hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla, “Ortalama Hız İhlal Tespit Sistemleri” kurulum çalışmaları devam etmektedir. 

Bu kapsamda; Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun illerimiz sınırları içerisinde yapılan saha çalışmaları sonucunda tespit edilen PTS noktaları arasında ortalama hız ihlal tespit sistemlerinin oluşturulması çalışmaları tamamlanmıştır. 

İlimiz sınırları içerisinde Gülyalı İlçesi Mavi Dünya Plajı - Gülyalı Tır Parkı arası (Giresun istikameti) 6.480 m, Gülyalı Tır Parkı – Gülyalı Mavi Dünya Plajı arası (Ordu istikameti) 6.481 m ve Giresun ili Eriklimanı mevkii – Gülyalı Tır Parkı arası (Ordu istikameti) 18.713 m uzunluğundaki 3 adet ortalama hız ihlal tespit sisteminin kurulum çalışmaları tamamlanmıştır. 

Bahse konu hız koridorlarının araç cinsine göre hız limitleri, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100’üncü maddesinde belirtildiği üzere Otomobil 110 km/s, Panelvan 100 km/s, Kamyon, Kamyonet, Çekici 85 km/s, Otobüs, Minibüs 90 km/s olarak uygulanmaktadır. 

Hız koridorlarının başlangıç noktası öncesi, sürücülerimizi bilgilendirmek amacıyla trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilmiş olup, 01.06.2024 tarihinden itibaren hız ihlallerine yönelik olarak trafik denetimlerinde kullanılmaya başlanılacaktır. 

Elektronik Denetleme Sistemleri ile yapılan hız ihlali denetimlerinde; sürücülerimiz üzerindeki trafik güvenliği algısının güçlendirilmesi ve algılanan yakalanma risk duygusunun artırılması hedeflenmektedir. 

Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanmasının önceliğimiz olduğunu hatırlatır, sürücülerimizin yasal hız sınırları başta olmak üzere tüm trafik kurallarına uymaları hususu;

        Kamuoyuna saygı ile duyurulur." denildi.

Engin ÖzkurtEngin Özkurt