TARIM

ORGANİK FINDIK ÜRETİCİLERİNE GÜBRE DAĞITILDI

Ordu Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü organik fındık üreticilerine 25 ton organik gübre dağıtımı yaptı.

 ORGANİK FINDIK ÜRETİCİLERİNE GÜBRE DAĞITILDI

Ordu'da  12 ilçede, yaklaşık 24.768 da. alanda 796 üretici organik tarım yapmaktadır. Bunlardan 25 üreticimiz 2017 yılı "Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Geliştirilmesi Projesi" kapsamında organik fındık yetiştiriciliği yapmaktadır.

Organik tarım üretiminde kimyasal girdi kullanılamayacağı için bitki besleme ve toprak düzenleyici olarak organik gübre kullanımı gerekli görülmüştür. Bu sayede toprağı organik maddece zenginleştirmek, toprağın yapısını iyileştirmek, bir miktar besin elementi ilave etmek, verilen besin elementleri ile toprakta bulunan mevcut besin elementlerinin alimim kolaylaştırmak ve üründeki verim ve kaliteyi artırmak amaçlanmıştır.

Bu bağlamda proje kapsamında organik fındık tarımı yapan Altınordu ilçesinde 7, Perşembe ilçesinde 5, Kumru ilçesinde 9 ve Ünye ilçesinde 4 üreticimize birer ton olmak üzere toplam 25.000 kg organik gübre verilmiştir. Dağıtımı yapılan gübreler, "Tarımda Kullanılan Organik, Organomineral Gübreler ve Toprak Düzenleyiciler İle Mikrobiyal, Enzim İçerikli ve Diğer Ürünlerin Üretimi, İthalatı ve Piyasaya Arzına Dair Yönetmelik" şartlarına uygun olup, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca sertifikalandırılmış, tescilli ve lisanslı gübrelerdir.

Yine aynı üreticilerimize, fındık bahçelerinin rahatça görülebilen yerlerine asılmak üzere 4'er adet 50x30 cm ebatında toplam 100 adet tabela teslim edilmiştir.