Kategorilenmemiş

ÜRETİCİ SEÇİMİ DEĞİL FINDIĞI DÜŞÜNÜYOR

Ordulu üreticiler 24 Haziran Seçimlerinden çok fındık hasat mevsim olan Ağustos ayını düşünüyor...

ÜRETİCİ SEÇİMİ DEĞİL FINDIĞI DÜŞÜNÜYOR

“ NE OLACAK  BU  FINDIĞIMIZIN  HALİ”

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine çok az bir zaman kalmasına rağmen Ordulu çiftçiler seçimden çok fındığı konuşuyor.  Yıllar içerisinde fındıkta   istikrarlı bir fiyat politikasının uygulanamadığından  şikayet eden üreticiler,  her yıl aynı olumsuzluğu yaşıyoruz. Artık buna bir son verilsin, şeklinde konuşuyorlar.

Dünya  fındık üretiminin % 75-80’ini  Türkiye gerçekleştiriyor.   Üreten ülke Türkiye olmasına rağmen, fındığın  fiyatları birkaç dış ülke firması  tarafından belirleniyor. Bu uygulamaya son verilip, en azından Türk  fındığının  fiyatını da Türkiye tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulanıyor.

Ordulu fındık üreticileri bu konuda  da şu değerlendirmelerde bulunuyorlar;

“  Artık çektiğimiz çileye bir son verilsin istiyoruz. Elbette ki  ülkede yapılan seçimler çok önemlidir. Ama bize göre milli ürünümüz fındığın geleceği de çok önem arz ediyor.  Fındık bizlerin tek geçim kaynağıdır . Okula başlayacak, üniversiteye gidecek  çocuklarımız var. Borçluyuz. iyi bir fiyat la fındığımızı satarsak borçlardan kurtuluruz, diye  umut ediyoruz. Siyasiler seçim propagandası yaparken  fındık fiyatları ile ilgili düşündüklerini bize anlatsınlar.”

Milletvekili olunca fındık unutuluyor…

Geçmiş yıllarda birkaç milletvekili  dışında meclise giden bölge milletvekilleri genelde fındığı unutuyorlar, diyen  üreticiler  açıklamalarını  şöyle sürdürdüler;

“  Geçmiş dönemlerde birkaç bölge milletvekili dışında meclise gönderdiğimiz milletvekilleri, fındığımızın sorunlarına köklü bir çözüm getiremediler. Günübirlik  iyileştirmelerle olmuyor. Önemli olan istikrarlı bir fiyat politikası uygulaması ile sorunların çözümüne neşter vurmaktır. Bunu siyasilerimizden bekliyoruz. Meclise göndereceğimiz  milletvekilleri  fındığın sorunlarını  iyi bilsin, sorunlarını Ankara’ya iyi anlatsın istiyoruz.”