30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI TÖRENLERLE KUTLADIK

30 Ağustos Zafer Bayramının 100. yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı. 

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI TÖRENLERLE KUTLADIK

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Şarkiye Mahallesi'ndeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. 

Burada düzenlenen törende, Vali Tuncay Sonel ve  Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler  tarafından Atatürk Anıtına çelenk koyuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile Atatürk Anıtı’ndaki tören sona erdi. 

Atatürk Anıtı’ndaki çelenk koyma töreninin ardından, Valilik Makamında düzenlenen tebrikat törenine geçildi. Vali Tuncay Sonel, beraberinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ile birlikte tebrikleri kabul etti. 

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına, Ordu Lisesi önünde yapılan kutlama töreni ile devam edildi. Burada düzenlenen törene, Vali Tuncay Sonel,  CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İdare Mahkemesi Başkanı Beytullah Selman, Vergi Mahkemesi Başkanı Eşref Başeskioğlu, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan,  Baro Başkanı Av. Sibel Torun, Vali Yardımcısı Ayhan Durmuş, İl Jandarma Komutanı Albay Numan Öksüz,  İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Ordu Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Ahmet Meydan, daire müdürleri, siyasi parti, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, askeri erkan ile vatandaşlar katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Jandarma Astsubay Kıdemli  Çavuş Bayram Akşahin yaptı. 

“Bugün, 100 yıl önce 1922 yılında Kocatepe’de, Dumlupınar’da, Afyon Ovası’nda sırtında mermi taşıyanların, silahını kapıp cepheye koşanların, haksızlığa, zulme, esarete karşı mücadele edenlerin ve ebedi başkomutan Mustafa Kemal'in ilk hedef olarak gösterdiği Akdeniz'e doğru ileri koşanların sel olup İzmir'e aktığı bir gündür”diyerek, konuşmasına başlayan Jandarma Astsubay Kıdemli  Çavuş Bayram Akşahin, ”30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunun kendisini esir etmek isteyen, yayılmacı ve istilacı güçlere karşı; kadınıyla, çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaş ve ulusal benliğini kurtardığı ve zafer destanını yazdığı bir gündür. Ulusumuzun tarihi, her sayfası altın harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarları; Niğbolu’da, Çaldıran’da, Mohaç’ta, Çanakkale’de, Kahramanmaraş’ta, İnönü’de, Sakarya’da, Afyon’da ve İzmir’de bir gül bahçesine girercesine  kara toprağa girmiş kahraman şehitlerimiz ile kıymetli gazilerimizdir. mazisi şan ve şerefle dolu bir milletin çocukları olarak, bu zaferle ne kadar övünsek azdır. Çünkü her evresiyle düşünülmüş, hazırlanmış, yönetilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekât Türk milletinin ve bağrından çıkardığı ordusunun  yüksek kudret ve kahramanlığını bir kez daha kanıtlamıştır” şeklinde konuştu. 

Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Bayram Akşahin’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı okundu.

Jandarma  Astsubay üst çavuş Gurbet Kayadibi ise günün hissiyatına dair “30 Ağustos” adlı şiiri okudu. 

Ordu Lisesi önünde düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, bayrak ve flamaların, muharip gazilerin, askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, akşam saat 18.45’te Durugöl’de bulunan Gençlik Merkezi önünden başlayacak ve Atatürk Anıtı’nda son bulacak “30 Ağustos Zafer Bayramı 100. Yılı Yürüyüşü”, şehitlerimiz ve rahmete kavuşmuş kahraman gazilerimiz için akşam-yatsı namazı arasında Yalı Camiinde okunacak Mevlid-i Şerif programı ile devam edecek.

Öte yandan, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı kapsamında, Fatsa ilçemizde konuşlu bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığının 97 Nolu Botu, bugün 10.00-20.00 saatleri arasında Ordu İskelesinde halkımızın ziyaretine açık tutulacak.

Engin ÖzkurtEngin Özkurt