MESAJ

VALİ SONEL 5 NİSAN AAVUKATLAR GÜNÜ MESAJI

Ordu Valisi Tuncay Sonel 5 Nisan Avukatlar günü dolayısı ile mesaj yayımladı.

VALİ SONEL 5 NİSAN AAVUKATLAR GÜNÜ MESAJI

Adaletin uygulanmasında, bireylerin hak ve özgürlüklerinin savunulmasında önemli görevler üstlenen avukatlarımız, çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. 

Avukatlarımızın hukukun üstünlüğü adına yaptıkları çalışmalar, demokrasinin korunmasında ve gelişmesinde önemli bir işleve sahiptir.

Hak arama özgürlüğünün öngördüğü savunma hakkı hukuk devleti ilkesinin olmazsa olmazlarındandır. Hukuk devleti kavramı içindeki adalet ve demokratik sistemin temel taşlarından olan yargı ile savunma hakkının uygulayıcısı avukatlık birbirine bağlı müesseselerdir.

Bir hukuk devleti olan ülkemizde insan hakları ve hukukun üstünlüğü esası içinde gerek bireylerin gerekse toplumun yasalarla belirlenmiş haklarının korunmasında, avukatlar çok önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedir.

Bu düşüncelerle, adalet ve hakkaniyetin sağlanması hususunda yürüttükleri görev ve sorumlulukla toplumumuz tarafından takdir edilen, başta Ordu Barosu avukatları olmak üzere tüm avukatlarımızın “5 Nisan Avukatlar Günü”nü kutlar, meslek hayatlarında başarı dileklerimle, sevgi ve saygılar sunarım.