MESAJ

REKDÖR AKDOĞAN'İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOR'U ANMA GÜNÜ MESAJI

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma günü nedeniyle mesaj yayımladı.

REKDÖR AKDOĞAN'İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOR'U ANMA GÜNÜ MESAJI

Milli Mücadelenin en zor dönemlerinde yazılan İstiklal Marşı, Türk milletinin yeniden dirilişinin bir simgesi, ulusumuzun bağımsızlık bildirgesidir. Vatansever şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından dönemin en karanlık günlerinde kaleme alınan İstiklal Marşı, Türk milletinin tarih boyunca yaşadıklarını, kahramanlıklarını, manevi değerlerini ve vatan sevgisini en anlamlı biçimde anlatan ölümsüz bir eserdir.

Türk milletinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’ndan saçılan bağımsızlık tutkusu yolumuzu aydınlatmaya devam ederken maneviyatı ve edebiyatı bu denli bütünleştirebilen ve bu kadar güzel ifade edebilen bir şaire sahip olmanın gururunu yaşamaktayız.

Bugün bizlere düşen en büyük görev İstiklal Marşımızda anlatıldığı gibi geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerini özümseyerek atalarımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmaktır. Bu duygu ve düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle yad ediyoruz.