COVİD-19

VALİ SONEL:" AŞILAMADA 1 MİLYONUNCU DOZA ULAŞTIK"

Her hafta Pazartesi günleri yapılan Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısı, bugün de Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında gerçekleştirildi.

VALİ SONEL:

Valilik Toplantı Salonunda yapılan Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısında, Perşembe Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Levent Yetgin, İlçe Kaymakamları video konferans yoluyla, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın, Ordu İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Işık, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Samet İştar, Ordu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanı Levent Özsoy da hazır bulundu.

Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısının başlangıcında, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın tarafından bir sunum yapıldı.

Dr. Fatih Aydın, Covid-19 Pandemisi Değerlendirme sunumunda haftalık yeni vaka sayıları, aktif vaka sayıları, İlçe günlük yeni vaka sayıları, hastane kapasite  doluluk verileri, yoğun bakım doluluk oranı,ilçelere göre vaka başı temaslı sayıları, haftalık denetim verileri, çağrı merkezi verileri, aşı bilgileri, aşı sayıları, açıklanan hedef nüfusa göre aşılama oranı ile ilgili Ordu’nun Koronavirüs tablosuna ilişkin detaylı bilgilendirmede bulundu ve alınması gereken tedbirlere ilişkin görüş ve önerileri dile getirdi.

Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısında özellikle aşının önemine vurgu  yapan Vali Tuncay Sonel, hastalığı, aşılı vatandaşların aşısız vatandaşlara göre daha rahat geçirdiğini  belirterek, bugün Ordu’da 1 Milyonuncu aşıya ulaşıldığını ifade etti.

1 Milyonuncu aşının yapıldığı Çamaş Toplum Sağılığı Merkezine video konferans yoluyla bağlanan Vali Tuncay Sonel, Dr. Levent Çerçi, Hemşire Arzu Arar ve 1 Milyonuncu aşının yapıldığı 25 yaşındaki Enes Ömer Çetin ile bir görüşme  gerçekleştirdi.

Vali Tuncay Sonel, " Bugün 1 Milyonuncu aşımız, Çamaş Toplum Sağılığı Merkezinde yapıldı. Enes Kardeşimizi tebrik ediyorum. 1 Milyonuncu aşının genç kardeşimize denk gelmesi de daha anlamlı oldu. Ordu'muzda 1 Milyon doz aşı yapılmış oldu. Emek veren Sağlık İl Müdürümüz nezdinde tüm sağlık teşkilatımızı ve çalışma arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Aşılama Çalışmalarında ve oranlamada artık mavi kategorideyiz. Ordu genelinde yüzde 80’i aşmış bulunuyoruz. Enes gibi genç kardeşlerimizin aşı olması güzel bir örnek. Şifa olsun” diye konuştu.

Hastaneye ve yoğun bakıma yatan vatandaşlar arasında aşısız olanların oran olarak daha fazla olduğunun gözlemlendiğini söyleyen Vali Sonel, “Bu zamana kadar 17 yaş üstü hedef nüfusumuzun % 80,7'sini en az 1 doz aşıladık. 17 yaş üstü hedef nüfusumuzun % 64,7'sinin aşılamasını tamamladık” dedi.

Tüm vatandaşları aşı olmaya davet eden Vali Tuncay Sonel, Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında denetimlerin aralıksız sürdürülmesi, maske, mesafe ve temizlik konularında gerekeli uyarıların yapılması, uyulması gereken kuralların hatırlatılması noktasında Kaymakamlara gerekli talimatları verdi.

Covid-19 ile mücadelede  maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasının çok önemli olduğunun altını çizen Vali Sonel, “Rehavete kapılmayalım, kurallara uyarak aşılarımızı yaptıralım” dedi ve Pandemi ile mücadelenin en etkili silahının  aşı olduğuna bir kez daha dikkat çekti.

Toplantıya katılan İlçe Kaymakamları da Covid-19 Pandemisi ile ilgili yürütülen çalışmalar ve yapılması gereken çalışmalar konusunda görüş, düşünce ve önerilerini dile getirdiler.