KADIN

ALKAN,İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN BİLDİRİ YAYINLADI

Türk Kadınlar Birliği Ordu Şubesi Başkanı Sümer Alkan, Türkiye'nin İstanbul sözleşmesinden çekilmesinin ardından, kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini bildirdi.

ALKAN,İSTANBUL SÖZLEŞMESİ İÇİN BİLDİRİ YAYINLADI

Sümer Alkan yaptığı açıklama şöyle:  "Avrupa Konseyi Sözleşmesi"; kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin ilk defa 11 Mayıs 2011 de İstanbul da imzalandığı için "İstanbul Sözleşmesi" ismiyle anılmaktadır.

1 Ağustos 2014 yürürlüğe giren bu sözleşme, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa Sözleşmesi olma niteliğini taşımaktadır. Sözleşme, kadınlarla  erkekler arasında önemli ölçüde eşitliğin yaygınlaştırılmasını içermektedir.

      Böyle önemli bir sözleşmenin karşısında olmak, demokrasi, özgürlük ve eşitliğin karşısında olmaktır. Kadınların öldürülmesine ve her türlü şiddete bir anlamda sessiz kalıp, yapılanı onaylamak anlamını taşımaktadır.

     Mücadelemiz sadece kadınların mücadelesi değildir. Geleceğimizden kaygı duyan herkesin mücadelesidir. Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmiyeceğimizi belirtmek isteriz

Parlemento tarafından kabul edilen bir sözleşmenin ancak Parlemento kararıyla kaldırılması gerekir. Bu konuda öncelikle kadınların, sonrasında tüm toplumumuzun ortak ve net tavır sergilemesi gerekmektedir.

       Muasır medeniyete ulaşma yolunda kararlılığımızla bu konudaki mücadelemize devam edeceğimizi bilmenizi isteriz."