SEYİT TORUN (CHP Genel Bşk. Yrd. Ordu Milletvekili)

MİLLETVEKİLİ TORUN ORDU'NUN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

Ordu milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun 17 Şubat 2021 tarihinde TBMM 48. Birleşiminde gündem dışı söz alarak Ordu'nun sorunlarını gündeme getirdi.

MİLLETVEKİLİ TORUN ORDU'NUN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

Ordu Milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 48. Birleşiminde söz alarak Ordu'nun önemli sorunların meclise taşıdı.

Milletvekili Torun Meclis kürsüsünden şöyle konuştu: "Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Gara'da terör örgütü PKK tarafından katledilen şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum; ruhları şad olsun.

Türk Silahlı Kuvvetleri üzerine konuşuyoruz ama ben bugün kendi ilim Ordu'yla ilgili konuşmak istiyorum, söz hakkımı kendi ilimle ilgili kullanmak istiyorum.

Değerli mille tvekilleri, gerçekten, iktidar partisi Ordu'da her seçimde en yüksek oranda oy olmasına rağmen maalesef ilgisizlikte de en yüksek orandadır. Bu kürsüden defalarca fındığı dile getirdik, birçok sorunu dile getirdik ama dinletemedik. Şu anda da maalesef 8 milyonu ilgilendiren, 500 bin ailenin geçimini sağlayan fındık don tehlikesiyle karşı karşıya ve TARSİM'in yüksek primlerinden dolayı üretici maalesef sigorta da yaptıramıyor. Ama her yıl konuştuklarımız aynı, her yıl konuştuklarımız aynı, diyoruz ki: "Üreticiden nihai tedarikçiye kadar bu konuyu ele alalım, bir fındık kanunu çıkaralım ve her yıl fındığı konuşmayalım, birilerinin iki dudağının arasına hapsetmeyelim." Ama maalesef bütün uyarılarımıza rağmen her yıl aynı şeyi konuşuyoruz: "TMO fındık alsın, doğrudan geliri ödensin, şu olsun, bu olsun." Ama mağdur olan üretici. Şu anda da TMO ilk başlangıçta aldığı fiyatla alıyor ve üretici de dış piyasadaki alıcıların oyunlarına kurban veriliyor.

Tabii, diğer bir konu, yollar. İktidarınız hep yol yapmakla övündü, Türkiye'de hep duble yolları gündeme getirdi ama maalesef, Ordu'muzda, ilimizde bunları göremedik. Şu anda Fatsa çevre yolu maalesef yılan hikâyesine döndü. 2016 yılında mega proje olarak anlatıldı ama şu ana kadar 21 kilometrelik yola bir kazma vurulmadı. Acaba 2021 yılında proje bütçeye koyuldu mu diye baktık, maalesef orada da yok. Ünye-Akkuş-Niksar yolunun akıbeti aynı. Aybastı-Reşadiye, Ulubey-Gürgentepe-Gölköy, Ordu-Topçam-Mesudiye, Kumru-Korgan yolları da maalesef böyle o kadar yavaş ilerliyor ki insanlar artık çile çekmekten, her yıl "Ne zaman bitecek?" demekten helak oldu. Her sene "Bitiriyoruz." diyorsunuz ama maalesef bitmeyen yollarla karşı karşıyayız.

Bunları yapmamışken bir de başımıza altın madenlerini ve HES'leri bela ettiniz. Bakın, ilimizde orman alanları 202 bin hektar; son verilere göre, maden arama sahası olarak ilan edilen yer de 70 bin hektar yani yüzde 34'ü. Hangi vicdan buna dayanır? O güzelim ormanlarımızı altın madeni aramak için yabancı şirketlere peşkeş çekmek sizin vicdanınıza sığıyor mu? (CHP sıralarından alkışlar)

Ayrıca, bakın, şu anda, bir önceki yıla göre, yağışlarımız yüzde 48 azaldı. Su olmayan derelere artık HES yapmaya kalkıyorsunuz. Bu sevdadan vazgeçin. Buna direnen vatandaşlarımızı da maalesef güvenlik kuvvetleriyle karşı karşıya bırakıyorsunuz.

Korgan Çamlı ve Çiftlik'te, Gülyalı Turnasuyu'nda vatandaşımız direniyor; onları anlayacağınıza, dertlerini dinleyeceğinize karşısına güvenlik kuvvetlerini çıkarıyorsunuz. Doğayı her geçen gün mahvediyorsunuz, bunun da geriye dönüşü mümkün değil.

"Organize sanayi bölgesi" dediniz, "Göçü durduracağız." dediniz; şu anda Fatsa ve Altınordu duruyor. Botanik Park'ta 15 milyonumuzu harcadınız, soruyoruz "Burayı kim yaptı, niye yıktınız hastane yapacağız diye?" Yanıt yok. "Doğal gaz getirilecek." dediniz, 19 ilçenin sadece 3'üne geldi, 16'sında hâlâ doğal gaz yok. En önemlisi de bakın, bir Covid-19'la karşı karşıyayız, hepimizin canını yakıyor. Maalesef şu anda Türkiye 3'üncüsüyüz, 100 bin kişide 194 vakayla Türkiye 3'üncüsüyüz ama sağlık tesislerinde, sağlığa yapılan yatırımda maalesef Türkiye sonlarındayız; bu da sizin ayıbınız, bunu da size belirtmek isterim.

Değerli arkadaşlar, bakın, bizim çok güzel atasözlerimiz vardır. Hani der ki: "Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz."

Ülkemizi bir sorunlar yumağına çeviren bu iktidarınızın artık Ordu'ya vereceği hiçbir şey kalmadı, vermiyorsunuz da zaten ve bunu da Ordulu hemşehrilerimiz çok yakından görüyor. Ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Tüm milletimiz gibi Ordulu hemşehrilerim de neyin ne olduğunu artık görüyor ve kurulacak ilk sandıkta da bunun hesabını mutlaka soracak. Allah'ız izniyle ilk seçimde iktidar olacağız ve iktidarın yarattığı tüm sorunlarla birlikte Ordu'nun sorunlarını da çözmek bize nasip olacak.

Yüce heyeti saygıyla selamlıyorum."dedi.