KORONAVİRÜS

ORDU'DA 32 BİN 544 KİŞİYE COVİD-19 AŞISI YAPILDI

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın bu güne kadar 32 Bin 544 kişiye Covid-19 aşısı yapıldığını belirterek, Ordu'nun Koronavirüs tablosu hakkında detaylı bir sunum yaptı.

ORDU'DA 32 BİN 544 KİŞİYE COVİD-19 AŞISI YAPILDI

Koronavirüs (Covid-19) Pandemisinin başlangıcından bugüne kadar Ordu’da yapılan testler ve sonuçları, vaka durumları, tedavi süreçleri, filyasyon ve aşılama çalışmalarının değerlendirdiği toplantıda, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın tarafından bir sunum yapılarak, Ordu’nun Koronavirüs tablosuna ilişkin detaylı bilgilendirme yapıldı.

Hastanelerin servis, yoğun bakım, mekanik ventilatör kapasite ve doluluk oranları, ilçelere göre vaka başı temaslı sayıları, haftalık denetim durumu, İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Covid-19 Cağrı Merkezi verileri ve aşılama çalışmaları hakkında detaylı bilgilendirme yapan Dr. Fatih Aydın, hastanelerdeki servis doluluk oranının %41, yoğun bakım doluluk oranının %59, mekanik ventilatör doluluk oranının %31 olduğunu, son bir haftada Covid-19 Çağrı Merkezine 2.523 çağrı geldiğini, bunlardan 1.911’inin tıbbi danışma, 612’sinin ise tıbbi yardım talebi olduğunu, Covid-19 Çağrı Merkezi görevlilerince 6.883 hastanın ise evde takibinin yapıldığını, aşılama çalışmalarının başladığı günden buyana Ordu’da 32.544 kişiye aşı yapıldığını söyledi.

Kapalı ortamlarda bir araya gelinen etkinliklerin vaka sayılarında artışa neden olduğunu dile getiren İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “İnsanların toplu olarak bir araya geldikleri nişan, nikah, cenaze, taziye gibi törensel durumlar, vaka sayısında artışlara neden olmaktadır. Vatandaşlarımız büyük oranda maske, mesafe ve temizlik kuralına riayet etmekte. Ancak, bu konuda daha da hassas olmalıyız. Köy okullarımızda yakın bir zamanda yüzyüze eğitime başlayacak. Buralara yönelik hazırlık yapmalıyız. Eğitimlere ağırlık vermeliyiz” diye konuştu.