TEKNOLOJİ

ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ 01 MART'DA SONA ERİYOR

İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü, ölçü aleti kullanıcılarını uyararak, ölçü aletlerinin muayenelerini son güne bırakmadan yaptırmaları istendi.

ÖLÇÜ ALETLERİ MUAYENELERİ 01 MART'DA SONA ERİYOR

Ölçü ve tartı aletlerinin muayenelerinin yaptırılması ve damgalatılmasına ilişkin İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğünden yapılan açıklama şöyle;

Her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin milli ekonominin ve ticaretin gereklerine kamu yararına uygun; doğru ayarlı, muayene ve damgası yapılmış olarak kullanılması 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunun gereğidir.

Bu itibarla;

Akaryakıt istasyonlarında bulunan Akaryakıt, LPG, CNG, Adblue, Mobil Tanker Sayaçları ve Lastik hava sayaçları ile Kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan basküller için Muayene Başvuruları https://basvuruportal.tse.org.tr  adresli Başvuru Portalı üzerinden 01/03/2021 tarihine kadar Türk Standardları Enstitüsü’ ne elektronik ortamdan yapılacaktır.

Otomatik tartı aletleri l. ve ll. Sınıf tartı aletleri, kapasitesi 2000 kg ve altında olan lll. ve lV. üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri muayene başvuruları 01/03/2021 tarihine kadar Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servislerine yapılacaktır. Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine http//msurapor.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Taksimetre, Takograf, Isı sayaçları, Hız ihlal tespit donanımları ve Egzoz gazı ölçüm cihazları muayene başvuruları ilgili Muayene Servislerine süresi içinde yapılacaktır. Bakanlığımızdan muayene ve damgalama yetkisi almış Yetkili Muayene Servislerine http://msurapor.sanayi.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

Belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan lll. ve lV. üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; Masa terazileri, Asma Teraziler Tek kollu kantarlar,  ibreli terazi kullanıcıları tarafından 01/03/2021 tarihine kadar Grup Merkezi Belediye Ölçüler ve Ayar Memurluklarına başvurulmalıdır.

Şebekelerinde takılı olan 10 yılını doldurmuş elektrik, su ve doğalgaz sayaçları için; Belediye Başkanlıkları, Elektrik ve Doğalgaz Dağıtım firmaları tarafından https://dijitalbakalik.sanayi.gov.tr üzerinden 01/03/2021 tarihine kadar Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’ne yapılır.”