EĞİTİM

BÜYÜKŞEHİR DİJİTAL YAZILIM EĞİTİMLERİNE START VERİLDİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi, dijital yazılım alanında yeni bir eğitim çalışmasının Başkan Dr.M.Hilmi Güler tarafından startı verildi.

BÜYÜKŞEHİR DİJİTAL YAZILIM EĞİTİMLERİNE START VERİLDİ

Geçen yıl dijital oyun yazarı yetiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen eğitimlerin ardından Ordu’yu yazılım üssü yapabilmek adına yeni bir çalışmaya daha imza atan Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarımda uyguladığı alım garantili ‘sözleşmeli üretim modeli’ tarzında, kendini yazılım alanında geliştiren gençlerle üretim alım garantili yazılım sözleşmesi imzalayacak.

Bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Ordu Büyükşehir Belediyesi, iştirak şirketi ORYAZ tarafından ‘yazılım kodlama’ eğitimlerine başladı. Ordu ilinde yaşayan 13-40 yaş aralığındaki katılımcılara yönelik başlatılan ücretsiz kodlama eğitimleri ilk etapta video konferansla gerçekleştiriliyor. 

“ORDU DİJİTAL YAZILIM VADİSİ OLABİLİR”

Eğitim çalışmalarına video konferansla katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, eğitimlerin Ordu ilindeki yazılım sektörünün gelişmesine ön ayak olacağını belirtti. Güler, “Bu çalışma ile gençlerin bilim ve teknolojiyi sevmeleri sağlanarak Ordu ilinin bir yazılım üssü haline getirilmesini hedefliyoruz. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerlerden seçim yapılarak, 3-6 aylık geniş kapsamlı ileri düzey kodlama eğitimi vereceğiz. Bu eğitimlerde başarı gösteren yazılımcılarla alım garantili yazılım sözleşmesi imzalayacağız. Daha önce ifade ettiğimiz gibi; ABD’de nasıl Silikon Vadisi varsa, Ordu’yu da ‘Dijital Yazılım Vadisi’ yapmayı hedefliyoruz” dedi. 

Gelecekte istihdam konusundaki en önemli tercihlerden birinin yazılım konusunda olacağına dikkat çeken Başkan Güler, “Amacımız ilimizde ciddi anlamda bu sektörden istihdam sağlayacak ve bu yolla kazanç elde edecek gençler görmeyi arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

ÜCRETSİZ KATILIM

Uzaktan başlayan eğitimler 30’ar dakikalık iki ders şeklinde, 3 ayrı gruba 3 farklı alt başlıkla yapılıyor. Gençlere Web Uygulama, Mobil Uygulama (Android ve IOS) geliştirme ve Ardunio ile Robotik Kodlama yeteneği kazandırmayı amaçlayan eğitimler kapsamında Pazartesi ve Salı günleri ‘Robotik Kodlama’, Çarşamba ve Perşembe günleri ‘Html, CSS Web kodlama’, Cuma ve Cumartesi günleri ise ‘Flutter ile Android ve IOS’ eğitimleri verilecek. 

21-31 Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek eğitimleri başarı ile tamamlayan kursiyerlerden seçim yapılarak 3-6 aylık geniş kapsamlı ileri düzey kodlama eğitimi verilecek ve üretim alım garantili yazılım sözleşmesi imzalanacak.