TARIM

ORDU’DA TEK TIRNAKLI HAYVANLARA KİMLİK

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü  Kemal  Yılmaz, tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

ORDU’DA TEK TIRNAKLI HAYVANLARA KİMLİK

 

Kemal  Yılmaz yaptığı açıklamada; " Tarım ve Orman Bakanlığımız  hayvan hastalıkları ile mücadele  için aşılama ve hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması çalışmalarına büyük önem  veriyor..  Bu nedenle izlenebilirliklerini  sağlamak maksadı ile hayvanlar kimliklendirilerek ilgili sistemlerimize kayıt edilmektedir. Halihazırda ülkemizdeki tüm sığır cinsi hayvanlar ve koyun-keçi türü hayvanlar küpelenerek kayıt altına alınmış durumdadır"  dedi.

 Tarım İl Müdürü Kemal Yılmaz daha sonra şöyle dedi;

"Bakanlığımızca ülkemiz genelindeki tüm tek tırnaklı( at, eşek, katır) hayvanların kimliklendirilmesi  devam ediyor.

Yıl sonuna kadar kimliklendirme işlemleri tamamlanacaktır. Tek tırnaklı hayvanların kimliklendirilmesi amacı ile öncelikle kimliklendirilecek hayvanlara  ruam hastalığı  için test yapılmaktadır. 

Test sonucu negatif olan hayvanlar boyun bölgesinden deri altına çip yerleştirmek sureti ile kimliklendirilmektedir.  

Hayvanın deri altına yerleştirilen çip sadece o hayvana özgü bir numara içermektedir.  Numara girildiğinde hayvana ait tüm bilgiler(sahibi, yaşı, ırkı, cinsiyeti, hastalık durumu vb.) rahatlıkla görülmektedir. Hayvana ait tüm bilgiler veri tabanımıza kayıt edilmektedir.

Hayvan sahipleri bu hayvanlarını il içi hareketlerde söz konusu kimlik belgesi ile rahatlıkla hareket ettirebileceklerdir. Fakat il dışına yapılacak olan hareketlerde İlçe müdürlüklerimize müracaat ederek veteriner sağlık raporu alınması gerekmektedir."