SİYASET

ŞENTÜRK;"MİLLETİN İYİLİĞİNİ DÜŞÜNÜN"

İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Şentürk, “emekli, memur, esnaf zor günlerden geçiyor. Artık milletin dayanacak gücü kalmadığını söyledi.

ŞENTÜRK;

 Pandemi döneminde alınan kısıtlamalar, uzun zamandır zor günler geçiren esnafımızı daha da zora soktu. Hem üretici hem tüketici sıkıntı yaşıyor. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener, asgari ücreti 3 bin TL'ye çıkarıp, asgari ücretli çalışanımıza brüt kazancının tamamının ödenmesini, işverenimizin çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini devlete değil, çalışanına vermesini önerdi. Gelin, bir kez olsun, milletin iyiliğini düşünün" dedi.

Şentürk, “AK Parti iktidarı biz ne önerirsek, hemen kaynak nerede demektedir. İYİ Partinin bütün önerileri hesaplı, bizim ücret teklifimiz Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne geçtikten sonra, bütçedeki faiz harcamalarındaki artış oranına eşittir” dedi.

Şentürk, “şu anda, brüt asgari ücret 2943 lira. Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri yapıldıktan sonra, çalışanımızın eline bugün net, 2325 lira geçiyor. Diğer taraftan, asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için, işverenimizin cebinden ise 3458 lira çıkıyor. Bu hem maaşı kuşa dönen çalışanımız açısından, hem de yüksek bir maliyet üstlenen işverenimiz açısından kabul edilebilir bir durum değildir. İşverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini, devlete değil çalışanına versin. Devletimiz de, çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Böylelikle, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline, net 3000 lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3458 lira olmaya devam edecek. Yani; çalışanımızın eline geçen asgari ücreti, 2325 liradan, 3000 liraya çıkaralım ama, işverene olan maliyetini de arttırmayalım diyoruz. Ayrıca, bu düzenleme sadece asgari ücretliyi kapsamasın. Asgari ücretin üzerinde maaş alan çalışanların da, asgari ücretten doğan SGK primini ve gelir vergisini devlet üstlensin. Bir başka deyişle, devletimiz bütün çalışanlarının cebine, aylık 675 lira koysun, ama bu parayı işverenden almasın. Bu düzenleme ülkemize çok şey kazandıracak, ekonomimizin sert daraldığı bu dönemde, başta dar gelirli vatandaşlarımız için olmak üzere, harcanabilir gelirimiz artacak. Hesap bu kadar basit. İYİ Parti olarak hedefimiz önce millet” dedi.