SAĞLIK

DOÇ.DR. ÖZLEM EKİZ; "KIŞIN CİLDİNİZ İÇİN ILIK DUŞ ALIN"

Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Özlem Ekiz kışın vücudumuzun kurumasını engellemek için kısa ılık duş almak gerektiği uyarısında bulundu.

DOÇ.DR. ÖZLEM EKİZ;

             Kış aylarında bazı cilt hastalıklarının daha sık ve şiddetli seyretmesi nedeniyle cilt sağlığımıza daha çok önem vermemiz gerektiği uyarısında bulunan Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Kışın vücudumuzun kurumasını engellemek için kısa, ılık duş almak ve her banyodan sonra mutlaka yağ içeriği zengin nemlendiriciler ve vücut yağları kullanmak etkili bir önlemdir” dedi.

Kış aylarında havaların soğuması, rüzgârların şiddetlenmesi, güneş ışınlarının azalması, hava kirliğinin artması, kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirilmesinin cilt sağlığımızı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Medical Park Ordu Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Ekiz, bazı cilt hastalıklarının kışın daha sık ve daha şiddetli seyredebildiğini söyleyerek cildimizi kış soğuğunun kötü etkilerinden korumak için iyi gelebilecek tavsiyelerde bulundu.

Vücudunuzu günde 4 kez nemlendirin

Havaların soğuması ile birlikte özellikle vücudumuzun açık olan yerlerinde daha çok olmak üzere tüm vücudumuzda yaygın bir kuruma başladığını ifade eden Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Özlem Ekiz, ayrıca kışın artan hava kirliliği, kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmek, kalorifer ve soba gibi ısıtıcıların kullanılmasının da cilt kuruluğunu ve buna bağlı olarak da kaşıntıyı artırdığını söyledi.

Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Kışın ortaya çıkan cilt kuruluğu ve kaşıntıyı önlemek için düzenli olarak tüm vücudumuzu günde 3-4 kez nemlendirmeliyiz. Ayrıca kış aylarında kurumayı engellemek için kısa ve ılık duş almalı, her banyodan sonra da mutlaka yağ içeriği zengin nemlendiriciler ve vücut yağları kullanılmalıdır” dedi.

Temas egzamasına karşı eldiven ve atkı giyin

Kış aylarının gelmesiyle birlikte temas egzaması (kontakt dermatit) sıklığında da artış görüldüğünü kaydeden Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Özellikle soğukla çok sık temas eden ellerde ve yüz bölgesinde kuruma, çatlama, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkarak hastaların yaşam kalitesini önemli derecede bozmaktadır. Temas egzamasından korunmak için soğuk havalarda dışarı çıkarken mutlaka eldiven, atkı gibi koruyucu kıyafetler giyilmelidir. Ellerimizi yıkarken cildimizi kurutmayan zeytinyağlı veya gliserinli el sabunları kullanılmalıdır. Ellerimizi yıkadıktan sonra hemen nemlendirici el kremleri sürülmelidir. Temizlik yaparken veya kimyasal ürünlere temas ederken de mutlaka içi pamuklu eldivenler kullanılmalıdır. Egzama belirtileri ortaya çıkınca en yakın zamanda dermatoloğunuza başvurmalısınız” diye konuştu.

Sedeften korunmak için günde 15 dakika güneşlenin

Havaların soğuması ile güneş ışınlarına daha az maruz kalmamız, kalorifer, soba veya klima ile ısıtılan ortamlarda daha uzun süre kalınmamız ve banyoda ılık yerine sıcak su ile banyo yapılması gibi faktörlerin sedef lezyonlarında artma veya yeni sedef lezyonlarının ortaya çıkmasına sebep olabileceğinin altını çizen Doç. Dr. Özlem Ekiz, sedef hastalığını kontrol altında tutabilmek için kış aylarında havanın güneşli olduğu dönemlerde günde en az 15 dakika düzenli olarak güneş ışınlarından faydalanmalı ama yine de sedef lezyonları görüldüğünde en kısa sürede dermatoloğa başvurarak uygun tedavilerin alınması gerektiğini belirtti.  

Rüzgâr, yağlı egzamayı artırıyor

Soğuk hava, nem kaybı, aşırı rüzgâr ve uzun süren sıcak suyla yapılan banyolar nedeniyle kışın saçlı deride, yüz bölgesinde, erkeklerde ise göğüs bölgesinde kaşıntı, kızarıklık ve pullanma şeklinde oluşan belirtilerin seboreik egzama (yağlı egzama) olarak adlandırıldığını vurgulayan Doç. Dr. Özlem Ekiz, seboreik egzaması olan hastaların dikkat etmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

  • Çok soğuk ve aşırı rüzgârlı havada mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır.
  • Her gün düzenli olarak seboreik egzemalı ciltler için uygun olan nemlendirici kremler sürülmelidir.
  • Eczanelerden seboreik egzamaya yönelik özel krem ve şampuanlar alınarak kullanılmalıdır.
  • Düzenli olarak doktorla iletişim kurularak hastalığın kontrol altında tutulmasına dikkat edilmelidir.

Soğuk yaralanmasına karşı aşırı sıkı kıyafetler giymeyin

Kış aylarında havanın soğuması ile birlikte genellikle el ve ayak parmak uçları, kulak ve burun gibi vücudun uç bölgelerinde kızarıklık, morarma, yanma hissi, karıncalanma ve bazen de kabuklanma ile seyreden pernio (soğuk yaralanması) denilen cilt hastalığının da ortaya çıkabildiğini belirten Doç. Dr. Özlem Ekiz, bu hastalığı kontrol altında tutmak için de şu uyarılarda bulundu:

  • Soğuk havalarda dışarıya çıkarken mutlaka ellerinizi ve ayaklarınızı soğuktan korumak için eldiven ve yün çoraplar giyin,
  • El ve ayak parmak uçlarınızdaki dolaşımı artırmak için ara sıra nemlendirici jel ile masaj yapın,
  • Sigaradan uzak durun,
  • Kan dolaşımınızı bozabilecek çok sıkı kıyafetler giymeyin,
  • Kan dolaşımınızı arttırmak için düzenli olarak egzersiz yapın.

Kışın soğuk günlerinin gelmesiyle birlikte cildimize daha çok özen göstermemiz gerektiğini de sözlerine ekleyen Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Soğuktan ve kuruluktan korunmak için düzenli olarak cildimizi nemlendirmeli,  eğer herhangi bir cilt hastalığına ait belirtiler ortaya çıkarsa en kısa sürede dermatoloğunuzla irtibata geçmelisiniz” dedi.