ALTINORDU

GALERİCİLER SİTESİNDE GERİYE SAYIM BAŞLADI

Ordu’nun Altınordu İlçesinde Altınordu Belediyesi tarafından inşa edilecek “Altınordu Belediyesi Galericiler Sitesi” 5 Ekim’de sonra temeli atılacak.

GALERİCİLER SİTESİNDE GERİYE SAYIM BAŞLADI

SS OTOSKOM Galericiler Koperatifi Başkanı Ahmet Şahin çalışmalarla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: “

Ordu’da yıllardır Oto galericilerini sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için mücadele veriyoruz. Bu kapsamda bir çatı altında toplandık ve kooperatifimizi kurduk. Tüm galericilerimizi bir yerde toplamak için yerel yöneticilerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde Altınordu Belediyemiz Karacaömer mahallesinde 20 dönüm arazi satın alarak, içinde 60 galeri  ve içerisinde, Noter, Kafeterya, Oto ekspertiz, Oto yıkama, Berber ve Mescit bulunan bir kompleks projesi hazırlandı.

Bizlerde kooperatif olarak bu projeye destek vererek, üyelerimizi kendi işyerlerinde faaliyetlerini sürdürmelerini amaçladık.

Altınordu Belediye Başkanımız Aşkın Tören, projeye büyük önem veriyor. Ödeme taksitlerinde de kolaylık sağlanması talebimizi geri çevirmedi. Yeni ödeme planına göre sadece üyelerimizin sahip olacağı işyerleri için, peşin 25 bin, 30 Eylül 25 bin, 30 Aralık 50 bin, 2021 Haziran 50 Bin, 2022 Mayıs ayında teslim edilecek ve bitiminde de 240 bin ödemeyle üyelerimiz mülk sahibi olacaklar.

Şuana kadar 50 üyemiz müracaatını yaparak ilk taksitlerini yatırdılar. Üyelerimiz için son müracaat tarihi 25 Ağustos olarak açıklandı. Oto galericiliği yapan herkes müracaat edebilecek” dedi.

Yeni yasa ile korsan satıcıların önü kesilecek

Başkan Şahin, yeni yasal düzenleme ile, her önüne gelen oto alım satımı yapamayacağını belirterek şöyle devam etti:” Oto Alım satımı yapacaklarda mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi. Belgesi olan kişiler % 1 KDV ödeyecek, olmayanlar ise, %18 KDV ödeyecekler. Bizlerde bu konuda çalışma başlatarak, yetkili bir şirketle anlaşarak, başta üyelerimizin girebileceği sınav sonrası belge almalarını sağlayacağız. Bu sınavdan sonra, kurs mecburiyeti geliyor. Ayrıca en az lise mezunu ve vergi mükellefi olma zorunluluğu geliyor. Katılmak isteyen üyelerimiz 21 Ağustos’a kadar müracaat etmeleri gerekiyor. İleride galericilik yapmayı düşünen kişiler de bu fırsattan yararlanabilecekler” diye konuştu.

Şahin, yer ve fiyat konusunda eleştiri yapan arkadaşlarımız olabilir. Bunu da saygı ile karşılıyoruz. Mevcut bir proje hazırlandı buna destek olmalıyız. Talep olması halinde, ek projelerin de yapılabileceğini sözlerine ekledi.