ALTINORDU

TEZ KOOP İŞ'İN GÜNDEMİ ORDU

  Tez Koop İş Samsun Şubesi Ordu’da çağrı merkezlerinde ve maketlerde örgütlenme çalışmalarını hızlandırdı, STK’lerle toplantı yaptı.

TEZ KOOP İŞ'İN GÜNDEMİ ORDU

            Ordu’da bir yıldır örgütlenme çalışması yapan Tez Koop İş Samsun Şubesi, pandemi nedeniyle ara verdiği örgütlenme çalışmalarına yeniden başladı.

Belediye İş Ordu Şubesi’nde sendika, dernek, parti temsilcileriyle yapılan toplantıda Tez Koop İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın emek ve demokrasi güçlerinden örgütlenmeleri için destek istedi.

            Toplantıda örgütlenme süreci hakkında bilgi veren Sayın, “Ordu’da bir yıldır özellikle çağrı merkezlerinde örgütlenme çalışması yapıyoruz. ATOS’ta çoğunluğu örgütledik, yetkiyi bekliyoruz. Pozitif’te örgütlenme çalışmamız devam ediyor. Sırada marketler bulunuyor. Migros ve Carefour’da örgütlüyüz. Artık yerel maketlerde de sendikalaşmayı başarmak istiyoruz.” dedi.

            Birlikte başaracağız

        Tez Koop İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın, Ordu’daki örgütlenme için örgütlü güçlerin desteğini istediklerini vurgulayarak, “ Bir yıl oldu Ordu’da örgütlenme çalışması yapmamız. Ordu’nun kendine göre özellikleri var. Sizler burayı daha iyi biliyorsunuz, işçilerden tanıdıklarınız olabilir. Ayrıca marketlerde müşteri olarak gidildiğinde de işçilerle sendikalı olmanın önemini konuşmanız bizlere katkı sağlayacaktır, işimizi kolaylaştıracaktır. Ordu’da en fazla işçi Kalafatlar Market’te var. Öncelikle buradaki işçiler sendikalı olmalı. Buradaki başarı diğer marketlerin sendikalı olmasına da katkı sağlayacaktır. Şu da iyi bilinmeli ki, sendikalı oldu diye işten atılmayla tehdit edilen işçilerimize sahip çıktığımız gibi işyerlerinde eylem yapma hakkımızı da kullanıyoruz. Bunu Pozitif Çağrı Merkezi’nde yaptık.Bu konuda desteğinizi bekliyoruz. Ülkenin durumu ortada, örgütlü toplum yaratmak zorundayız.” diyerek çağrı yaptı.

            Kıdem tazminatı teminatımız

      Toplantıda kıdem tazminatında ödün vermeyeceklerini dile getiren Sayın, “Kıdem tazminatı kırmızı çizgimiz. Bu konudaki tartışmalara, görüşmelere katılmayız. Her türlü mücadeleyi veririz. Sesimizi çıkarmazsak kıdem tazminatı hakkımız elimizden alırlar. Hükümet pandemiyi de kullanarak haklarımızı gasp etmeye çalışıyor, izin vermeyiz. Bu konuda da tek değil, birlikte mücadele etmeliyiz.” dedi.

            Her iş kolunda örgütleneceğiz

            Sendika olarak diğer işkollarındaki işçilerin de örgütlenmesine katkı sunduklarını söyleyen Sayın, “Hedef tüm işçilerin sendikalı olmasını sağlamaktır. Sömürüye ve hak gasplarına ancak böyle karşı durabiliriz, yeni haklar elde edebiliriz. Ankamar, İdea, Kalafatlar gibi marketlerde örgütlenirken başka işkollarında sağladığımız ilişkileri de ilgili sendikalara devrediyoruz. Böyle başarılı oluruz. Gücümüzün farkına varmalıyız. Bizler güçlüyüz.” dedi.

            Örgütlenme devam edecek

            Sendikanın örgütleme çalışmalarına katılanbir işçi de,”Ben çeşitli fabrikalarda çalıştım. Sendikal çalışmalara katıldım. Çağrı merkezlerinde çalışma koşulları çok kötü. Ağlayanları gördüm. Bu nedenle örgütlenme çalışmasında kesinti olmamalı. Ben de destek oluyorum. “ diyerek örgütlenmenin önemine vurgu yaptı.

            Toplantıya katılan kurum temsilcileri Tez Koop İş’in düzenlediği bu toplantın önemli ve örnek alınması gerektiği bir özelliğe sahip olduğunu vurguladılar. Her sorunda birlikte hareket edilmesinin kazanımı getireceği, bu nedenle çağrı merkezlerinde, marketlerde sendikal örgütlenme çalışmalarına destek olacaklarını ifade ettiler. Bu tür toplantıların devam ettirilmesi kararı alındı.