EKONOMİ

KAHVE VE KAFELER ANKARA'DAN GELECEK HABERE ODAKLANDI

Kovit-19 salgınından en fazla etkilenen sektörlerden olan, Kahveciler ve Çay ocakları,İnternet ve Plesteyşın kafeler Ankara'dan gelecek yeni bir karara odaklanmış durumda

KAHVE VE KAFELER  ANKARA'DAN GELECEK HABERE ODAKLANDI

Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz, Zirve'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi;" Tüm Türkiye'de olduğu gibi, İlimizde de, pandemi sürecinde en fazla etkilenen sektörlerden biriyiz.  94 günü geride bıraktık. 01 Haziran'da açılmamıza rağmen oyun oynanmasına izin verilmediği için, çok sayıda üyemiz işyerlerini açmadı.

Ordu'da 598 üyeye sahip bir odayız. Bu üyelerimizin 280 tanesi kahvehane, 140'ı çay ocağı olarak hizmet vermektedir. Şu anda yasal olarak kapalı olduğumuz 94 günü geride bıraktık. Bu sürecte, Bağ-Kur ve SGK borçları 10,11 ve 12. aya yayıldı. Bu erteleme, gelecekte bizler için ödenemeyecek bir borç olarak bekliyor.

Şu ana kadar, hükümetten kira desteği, askari ücret bedeli tutarı kadar yardım, sigorta borçlarının iptalini talep ettik. Fakat, hiç birinden olumlu sonuç çıkmadı.Şu anda, üyelerimiz %15'i kapalı durumda.

İşletmelerini açan üyelerimiz, işyerlerini belirtilen kurallara uygun hale getirdiler. Bizlerde oda olarak, Altınordu Belediyemizle işbirliğinde dezenfekte işlemlerini sürdürüyoruz. Bu konuda bize destek olan, Başkanımız Aşkın Tören ve ekibine teşekkür ediyorum. 

Son olarak, Ankara'da Federasyonumuz ve Konfederasyonumuz bir toplantı yaptılar. Bu toplantıya Ordu Milletvekilimiz Cemal Enginyurt'da davet edildi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte bizlerin sorunları ile yakından ilgileniyor.

Şu anda Türkiye'deki tüm Kahvehane ve Çay ocakları, İnternet ve Plesteyşın kafelerin gözü kulağı Ankara'dan gelecek habere odaklanmış durumda" diye konuştu.