ALTINORDU

GEDİKOĞLU:"KORSAN SERVİSLERLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK"

Altınordu İlçesi Öğrenci ve Personel Servisi Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Şenol Gedikoğlu,gerçek servisçilerinin en büyük sorunu korsan taşıyıcılar olduğunu söyledi.

GEDİKOĞLU:

Servisci  esnafının en büyük sorunlarından biri korsan taşımacılık olduğunu belirten Gedikoğlu, mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini belirtti. 

 Gedikoğlu; "Devletimiz  servis  işinin düzenli bir hale gelmesi için çeşitli kurallar koyarak bizlerden çeşitli belgeler talep eder. Bu kurallardan başında  "S" plakası olan araçların servis taşımacılığı yapabilmesidir.

 Bu kuralları yerine getirmek için belgeler alırlar. Bunun karşılığında da küçümsenmeyecek bedeller ödemek zorunda kalırlar.

 Ancak, korsan taşımacılık yapanlar "S" plakası ve belgesi olmamasına rağmen, İlimizde rahatlıkla çalışarak, gerçek serviscilerin ekmeğine ortak oluyorlar.

Korsan taşımacılar hiçbir belge ve "S" plaka parası ödemedikleri için, servis işini ucuza yapamaları bazı vatandaşların korsan taşıyıcıları tercih etmesine neden oluyor.Dolayısıyla, mevcut esnafların kazanması gereken parayı kazanarak bizim ve  devletin gelirine mani oluyorlar. 

 Devletimiz, korsan taşımacılığı engellemek için çeşitli yasalar çıkararak, ek 2/3 maddesi ile cezai işlem uygulanması açıkca belirtilmiştir.

Bu yasa göre,korsan taşımacılık yapan araç 60 gün trafikten men edilir. Araç sahibine ve sürücüsüne (sürücü araç sahibi değilse) ayrı ayrı 6 bin141 lira ceza verilir. Bu suçun tekerrürü halinde bu ceza iki katı para cezası olarak uygulanır.

 Biz Koperatif olarak, üyelerimizin haklarını korumak için, zaman zaman Emniyet, Jandarma ve Zabıta kolluk güçlerine, bu araçları tespit ederek tüm bilgilerini vermemize rağmen, herhangi bir işlem yapılmadığını üzülerek söylemek zorundayım. 

Servisci esnafımızın % 80' ı COVİD -19 dan dolayı, 3 üç aydır araçları evinin önünde yatarken, evine ekmek götüremez durumda ve gelecek kaygısı içinde iken. Meydanda korsan taşımacıların sayıları artığını görüyoruz.

Şimdi, devletimizin yetkili birimlerine seslenmek istiyorum. Hep birlikte,gerçek servisci esnafının ve devletimizin parasına sahip çıkalım" diye konuştu.