KÜLTÜR - SANAT

UMUT ŞAHİN'LE KÜLTÜR VE SANATA DOYACAKSINIZ

Zirve Gazetesinin Kültür ve Sanat yöneticiliğini bundan böyle, tiyatro sanatçımız Umut Şahin yürütecek.

UMUT ŞAHİN'LE KÜLTÜR VE SANATA DOYACAKSINIZ

1982 İstanbul doğumlu Umut Şahin, öğretim hayatına Üsküdar Halil Rüştü İlköğretim Okulu'nda başladı. Ortaokulu Çengelköy Belma Güde İlköğretim Okulunda, liseyi ise,Kadıköy Şenesenevler Lisesi'nde başlayarak, en son Ordu Lisesinden mezun oldu.

Üniversite eğitimi Kocaeli Üniversitesi Rekreasyon bölümünü bitirdi . Öğrencilik yıllarında İzmit ve İstanbul'da birçok özel tiyatroda oyuncu olarak görev aldı.

Türk tiyatrosunun önemli yazarlarından biri olan Güngör Dilmen'in 4 yıl asistanlığını yaptı. Almış olduğu eğitimler MSM oyunculuk eğitimi, pandomin ve eskrim eğitimi birçok özel projede görev aldı.

Bunlardan birkaçı ise, 2000 yılında kurmuş olduğu eğlence doktorları adlı bir ekiple, Lösemili çocuklara ve diyabetli çocuklara hastanelerde gösteriler yapmaya başladı. 20 yıldır bu ekip aktif olarak hizmet vermektedir.

2006 yılında Ordu ilinde Carmen oyuncularını kurarak, Karadeniz'e ilk Doğaçlama tiyatro sporunu getiren kişi oldu.Tiyatro gitmeyen köy okullarına 14 yıldır ücretsiz oyunlar götürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı gibi birçok kurumlarla projeler yaptı. Kendi yazmış olduğu birçok çocuk oyunu ve yetişkin oyunlarını  Ordu halkı ile buluştu.

Ordu ilinin ilk oda tiyatrosunu kurdu. Birçok özel kurum ve kuruluşlara tiyatro eğitmenliği yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında birçok festivale katıldı.

Türkiye'de birçok önemli firmaların oryantasyon çalışmalarında doğaçlama tiyatro ile tanıttı.

Türkiye'de  çok sayıda ile turneye gitti. Yeni tiyatro dergisinin her yıl düzenlediği emek ve başarı ödüllerinde "Oyunumuzun başlamasına son on dakika kaldı" oyunuyla  jüri özel ödülüne layık görüldü. Ayrıca, Direklerarası tiyatro ödüllerinde Carmen oda tiyatrosunda 2008 yılında Lıons tiyatro ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı.

Geleneksel tiyatro ile doğaçlama tiyatroyu birbiri ile buluşturarak iyi performanslar sergiledi. Sinema filmi, kısa film ve birçok reklam filminin senaristliğini yaptı.

Ordu ilinde kukla atölyesi, yaratıcı drama atölyesi, pandomim atölyesi, doğaçlama tiyatro atölyesi kurdu.

Ordu'da  birçok şirkette çocuk tiyatrosu kulübü kurarak,öğrenci yetiştirerek tiyatroya kazandırdı. Karadeniz'deki ilk tiyatro kafesini açtı ve  insanlar yemek yerken Kabare izleme zevkini tatırdı.

Son olarak'da ZİRVE'de tecrübesi ile sizlere Kültür ve Sanatımızla buluşturacak.