EKONOMİ

KAHVEHANE VE KIRAATHANELER AÇILDI MASALAR BOŞ KALDI

Kovid-19 salgını nedeniyle üç aydır kapalı olan kahvehaneler ve kıraathaneler 1 Haziran'da normalleşme genelgesi ile kazalarını yaktılar.

KAHVEHANE VE KIRAATHANELER AÇILDI MASALAR BOŞ KALDI

İlimizde faaliyet gösteren en fazla meslek gruplarından olan Kahvehane ve Kıraathaneler Kovit-19 Bilim Kurulu'nun ikinci normalleşme pakedi kapsamında 1 Haziran tarihinde açıldı.

Açıklanan genelgede oyun oynamanın ve tavla oynamanın yasak olması nedeniyle kahvehanelere selam veren çok çay içen yok.

Şarkiye mahallesinde faaliyet gösteren Şarkiye Kıraathanesi sahibi Halil Şahin, üç ay aradan sonra kepenklerini açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, kendilerini daha büyük sorunların beklediğine tanık olduklarını söyledi.

Şahin şunları söyledi;" Kovit -19 nedeniyle üç aydır kapalı kaldık. Bu dönemde bütün ödemelerimizi aksattık. Ayakta durabilmek için, mücadele etmeye çalışıyoruz. Sağlık bakanlığı tarafından normalleşme kapsamında, bizlere iletilen Kovid-19 düzenlemesine göre işyerimizi yeniden düzenledik. Ancak, oyun oynamak, tavlanın dahi yasak olduğu durumda mekanımıza selam veren çok ama, oturup çay içenimiz olmadı. Kazanımız yaktık çaylarımızı demledik. Satacak kimse bulamayınca çayları komşularımıza dağıttık"dedi.

Şahin şöyle devam etti:,"Bu şartlarda, işyerlerimizi açmamızın bir faydası yok. Böyle giderse tekrar kapanmak zorunda kalabiliriz. Bizim gibi, binlerce kahvehane ve kıraathane var. Buradan evine ekmek götüren milyonlarca çalışanların bir çoğu işine geri dönemedi."

Şahin, yetkililerin bu durumumuzu tekrar gözden geçirmeleri  beklediklerini sözlerine ekledi.