EKONOMİ

SERVİSCİLERİN DERDİNİ SORAN YOK

Kovid-19 salgını nedeniyle servis "S" plakalı araçlar, üç ay önce kontak kapatmalarına rağmen,sorunlarını kimseye anlatamadıklarını söylediler.

SERVİSCİLERİN DERDİNİ SORAN YOK

Kovid-19 salgını nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi, Ordu’da da servis hizmetini yürüten Servis “S” plakalı araçlar 11 Mart’da kontak kapttılar. Aradan üç ay geçmesine rağmen serviscilerin  dertlerini soran olmadı.

Ordu’da yaklaşık 1000 servis aracı bulunuyor. Bunun 250 si haricen servis ve taşıma hizmetini veriyor. Kovid-19 Bilim Kurulunun son servis araçları genelgesinin ardından,Zirve gazetesi olarak, çocuklarımızı teslim ettiğimiz serviscilerimizin kapısını çaldık.

Altınordu Öğrenci ve Personel Servisi Taşıyıcılar Kooperatifini ziyaret ettik.

Altınordu’da 363 servis aracının bağlı olduğu kooperatifde sesizlik vardı.

Kooperatif başkanı Şenol Gedikoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile toplantı halinde üyelerinin sorunlarına çözüm aradıklarına tanık olduk.

Seviscilerimizin derdini ilk soran olduk

Başkan Şenol Gedikoğlu’na  serviscilerin durumunu sorduk. Başkan okulların tatil olmasıyla serviscilerin hiçbir gelirlerinin kalmadığını söyleyerek dertlerini sıraladı:” Bankaya kredi için başvuran üyelerimizin birçoğu, daha önce kredi kullandıkları için geri çevrildiler.Bu kredilerin %70’i Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden kullanmış. Bankaya müracaat eden eden esnaf kooperatifine yönlendiriliyor. Kooperatifler kurula havale ediyor.Kurullar gecikme,vergi borcu vs.ile reddediyor.

250 servis aracın kontağı kapalı

Okulların kapanması ile, 250 servis araçının kontağı kapalı. 8 ay üzerinden çalışan servis araçlarımız 12 ay üzerinden vergisini ödemektedir. Serviscilerimiz çalışmadıkları halde sigorta,bağkur,bandrol ödemeleri ertelenmedi.

Çalışan servis araçlarımız ise, Kovid-19 Bilim Kurulunun %50 şartı uygulaması ile, para kazanmamışken yakıt parası dahi ceplerinden ödüyorlar.

Tüm sektörler azda olsa çeşitli kurum ve kuruluşlardan destek aldılar. Bizlerin derdini soran yok. Çok sayıda üyelerimiz kredi ile araçlarını yeniledikleri için, şu anda taksitlerini ödeyemiyorlar. Biriken borçları da nasıl ödeyecekleri belli değil.

Vali ve Belediye Başkanımıza derdimizi anlatamadık

Kovid-19 salgını ile kontak kapatıp büyük bir boşluğa düşen üyelerimizin, dertlerini dile getirmek ve çözüm aramak için, Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşme taleplerimize yanıt alamadık. Şu anda servisci esnafı üvey evlat muamelesi görüyor. Bu durum bizleri çok üzüyor.

Son çare olarak, dertlerimizi Cimer aracılığı ile,Cumhurbaşkanımıza ulaştırmanın hazırlığını yapıyoruz.

Sürecin ne getireceği belli değil

Şu anda, sürecin ne getireceğini bilmiyoruz. Okul sezonu 1 Eylül’de başlıyor. Yeni uygulama ile öğrenci sayısı düşecek,fiyatlar yükselecek, aileler  çocuklarını servisle gönderip göndermeyecekleri belli değil. Bugün sorunlarımıza çözüm bulamazsak, gelecekte bizleri daha büyük sorunların beklediğinin endişesini taşıyoruz. Bu yüzden, şimdiden çıkış yolu bulabilmek için yönetim kurulu üyelerimizle her gün toplantı yapıyoruz"diye konuştu.

Öteyandan Başkan Gedikoğlu,Büyükşehir Belediyesinin güzergah ücreti ve vize ücretlerini ertelemesi talep ettiklerini sözlerine ekledi.