GÜNCEL

GÜLER “ŞEHİT TEMEL ŞİMŞİR”VAPURUNU YÜZDÜRECEK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.M.Hilmi Güler ,Perşembe kışla önünde çürümeye terkedilmiş “Şehit Temel Şimşit” yolcu vapurunu tekrar yüzdürmek için gün sayıyor.

GÜLER “ŞEHİT TEMEL ŞİMŞİR”VAPURUNU YÜZDÜRECEK

"Şehit Teml Şimşir" vapuru,İstanbul Büyükşehir Belediyesi deniz işletmelerine bağlı olarak Üsküdar- Eminönü seferleri yapıyordu.

Vapuru İstanbul Büyükşehir Belediyesinden talep eden eski Perşembe belediye başkanı  Kemal Bahtiyar gemiyi Perşembe İlçesi kışla önüne limanına kadar getirmesine rağmen yüzdürmeyi başaramadı.

İhaleye çıkararak, Giresunlu bir firmaya 10 yıllığına ayda 2 bin liraya kiraladı. Firma’da “Şehit Temel Şimşir” vapurunu yüzdüremedi.

Vapurunu son sahibi ise, Ordu Büyükşehir Belediyesi oldu.

Ordu Büyük Şehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’yu denizle barıştıracak proje kapsamına “Şehit Temel Şimşit” vapurunu da katarak, Ünye tershanesinde bakıma aldırdı.

Başkan Güler,kaderine terkedilmiş vapuru yüzdürmek için, motor , elektirik, gövde ve tüm aksamlarını elden geçittirerek, vapuru Ordu halkının hizmetine sunmak istiyor.

Deniz turizmine büyük oranda katkı sağlayacak ve Ordulu vatandaşa denizi sevdirecek proje kapsamında gemide; restoran, kafeterya, düğün salonu, çocuk oyun alanı, canlı müzik alanı gibi vatandaşa hitap edecek mekânlar bulunacak. 600 kişilik kapasiteye sahip gemide aynı zamanda toplantılar yapılırken, turlar da düzenlenebilecek.  

“ORDU DENİZİYLE KARADENİZ’DE ÖRNEK BİR ŞEHİR OLACAK”

Ordu’yu deniziyle barıştırılması anlamında projelerin gerçekleştirildiğini ifade eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Ordu yeşili, mavisi ile insanların adeta göz zevkine hitap edecek bir şehir. Turizm anlamında da çok fazla çeşitliliğe sahibiz. Fakat bugüne kadar Ordu denizi kullanmaktan çekinmiş ve denizden yararlanamamış durumda. Biz Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak Ordu’yu deniziyle barıştıracak projeleri hayata geçiriyoruz. Bu anlamda uygulayacağımız çalışmalarla her anlamda örnek bir şehir olan Ordu, deniziyle örnek olacak” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ “ŞEHİT TEMEL ŞİMŞİR VAPURU”NDA YAZ VE KIŞ DOYASIYA VAKİT GEÇİREBİLECEK

Kiralanan gemide ekiplerin hummalı bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Başkan Güler, “Karadeniz’e kıyısı olan Ordu’muzda yazı olsun kışı olsun fazla bir hareketlilik göremiyoruz. Denize hareketlilik kazandırmak ve vatandaşlarımızın da bu hareketliliğe dâhil olmasını istiyoruz. Bu anlamda Perşembe Belediyemizden Şehit Temel Şimşir adlı gemiyi kiraladık. Bu gemide ekiplerimiz hummalı bir çalışma yürütüyor. Adeta hurdaya dönmüş gemide ekiplerimiz bakım onarım yapıyor, iç dekorasyonu dâhil elden geçiriyor. Farklı konseptlerle tasarlanan bu gemide restoranından, düğün salonuna kadar pek çok mekân yer alacak. Yazıyla, kışıyla vatandaşlarımız bu gemiyi rahatlıkla kullanabilecek. Çalışmalar tamamlandığında vatandaşlarımız gemide doyasıya vakit geçirecek” şeklinde konuştu.

Şürümek üzere iken imdadına yetişen,Dr. Mehmet Hilmi Güler “Şehit Temel Şimşit” vapurunu yüzdürebilecek mi? merakla bekleniyor.