KÜLTÜR - SANAT

500 YILLIK CAMİİ TURİZME KAZANDIRILACAK

Ordu'nun İkizce İlçesinde bulunan tarihi "Laleli Çivisiz Camii" Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırılacak.

500 YILLIK CAMİİ TURİZME KAZANDIRILACAK

Ordu'nun en eski tarihi dokularından olan İkizce ilçesisindeki "Laleli Çivisiz Camii" yaklaşık 500 yıl aayakta kalmayı başarmıştır.

Tamamen ahşap kullanılarak inşa edilen çivisiz camii, 2012 Yılında Kültür Bakanlığı tarafında resteore etilerek ibadete açıldı.

7 dönüm arazi üzerinde çam aşaçlarının içinde bulunan camii 2016 Yılında Büyükşehir Belediyesine devredildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'in talimatıyla tekrar gündeme getirilen camii, tarihi dokuya uygun olarak çevre düzenlemesi ile birlikte ,halkın ihtiyaçlarını karşılayabileceği tuvalet ve şadırvan yanında,yürüyüş yolları, oturma grupları, akçay nehrine karşı seyir terası yapılacak.

 Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı İlhan Yılmaz, “İlimizin önemli bir marka değeri olan "Laleli Çivisiz Camii"çevresini vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap verecek şekilde düzenliyoruz. Ahşap yapı sanatının nadide örneklerinden biri olan bu tarihi mirası herkesin görmesini istiyoruz. 500 yıl ayakta kalmayı başarmış bu esere sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmak adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Yüzde 60’ı tamamlanan projede sahadaki bütün hafriyat ve kot düzenleme işlerimiz, tuvaletin kaba inşaatı ve arka bahçe yürüyüş yolu tamamlandı. Çim derzli taş döşeme uygulaması devam ediyor.Çalışmalarımız tamamlandığında tarihi cami, çevre düzenlemesiyle de dikkat çekecek bir görünüme kavuşacak” dedi.