TARİH

CANLISINA SAHİP ÇIKMADIK KURUSUNU YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Ordu Yalı Cami bahçesindeki tarihi Lübnan Sediri ağacının kurumasına göz yumduk şimdi kurusunu yaşatmaya çalışıyoruz.

CANLISINA SAHİP ÇIKMADIK KURUSUNU YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ

Ordu Yalı Cami bahçesinde kuruyan Tarihi Lübnan Sediri ağacının kuruması nedeniyle, Ordu Büyükşehir Belediyesi, ağacın çürümeye karşı devrilmemesi için, önlem aldı.

2017 yılında, Altınordu "Aziziye (Yalı) Cami Çevre Düzenleme Projesi" kapsamında, cami bahçesinde bulunan "Lübnan Sediri" ağacı, köklerinin zarar görmesi nedeniyle kurumuştu.

Aradan geçen sürede, agacın kuruyan dallarının kırılmak suretiyle vatandaşlara zarar vermesini önlemek amacıyla budama çalışması yapıldı. 

Ancak geçtiğimiz günlerde meydana gelen şiddetli fırtına ağaca ciddi zarar verdi.

Ağacın tarihi özelliğini göz önünde bulunduran Ordu Büyüksehir Belediyesi Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı ekipleri, çürümesini ve  kökten kırılmasını engellemek için çalışma başlattı. Bu kapsamda, kök kısmındaki toprak alınarak, beton dökmek suretiyle, tarihi ağaç koruma altına alındı. Yine peyzaj düzenlemesi kapsamında Gümüş Taflan ve Sarmaşık işlemi uygulandı.

Ağacın etrafında gerekli çimlendirme çalışması yapıldıktan sonra, anıt ağaç olarak yerinde korunacağı, ayrıca görsel hale getirmek için ışık süslemesi yapılacağı öğrenildi. 

Bugünkü düştüğümüz durumu, George Santayana'nın bizim için söylediği bir sözünü hatırlatmak istiyoruz "Tarihi öğrenmeyenler, onu tekrar yaşamak zorunda kalırlar"