SPOR

TFF'NİN "FUTBOLA DÖNÜŞ ÖNERİ PROTOKOLÜ "HAZIR

TFF Sağlık Kurulu tarafından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle ertelenen liglerin tamamlanması ihtimaline yönelik "Futbola Dönüş Öneri Protokolü" hazırlandı.

 TFF'NİN

Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile ilgili alınması gereken tedbirlerin ve genel prensiplerin detaylı bir şekilde anlatıldığı Futbola Dönüş Öneri Protokolü, Hazırlık Dönemi, Müsabaka Dönemi ve Pozitif Test Senaryosu olmak üzere çeşitli ana bölümlerden oluşuyor.

Liglerin oynanması sürecindeki tüm fazlara ilişkin çalışmalar tamamlanırken protokolün, "Genel Prensipler", "Hazırlık Dönemi - Bireysel ve Grup Antrenmanları Evresi" ile "Pozitif Test Senaryoları"nı içeren ilk kısmı yayınlandı.

 

Sağlık Kurulu; Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Dünya Sağlık Örgütü, FIFA ve UEFA Sağlık Kurullarının uygulamalarıyla birlikte süreçler geliştikçe protokolü kamuoyu ve kulüplerle bölümler halinde paylaşmaya devam edecek.

Acıbadem Sports ve T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile hazırlanan protokol, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun tavsiye raporu ve Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonuyla devletimizin liglerin başlatılmasına yönelik kararı sonrasında uygulamaya konulacak.

“Futbola Dönüş” Süreci takımların liglerin ertelendiği günden ilk hazırlık veya resmi müsabakalarını oynayacakları güne (maç öncesi kampa girecekler ise kamp başlangıç gününe) kadarki Hazırlık Dönemi ve kalan müsabakaların oynandığı Müsabaka Dönemi’ni kapsamaktadır. Hazırlık Dönemi kendi içerisinde 3 evreden oluşmaktadır. EVRE 1: Antrenmanlara Hazırlık - İzolasyon EVRE 2: Bireysel & Grup Antrenmanları EVRE 3: Takım Antrenmanları Bu dönem ve evrelerin hepsinde COVID-19 yönetimi Oyuncu, Teknik Ekip, Sağlık Ekibi, Destek Ekipleri ve Kulüp Çalışanlarını ayrı ayrı ele alacaktır. Hazırlık Döneminin temel amaçları şu şekilde sıralanmaktadır. 1. Herkes için dezenfekte bir tesis (antrenman ve çalışma) ortamı sağlamak 2. Oyuncuları Müsabaka Dönemine kadar optimal sağlık ve fiziksel seviyeye ulaştırabilmek 3. Oyuncuların ve çalışanların psiko-sosyal yönetimini doğru ve sağlıklı şekilde sürdürebilmek 4. Oyuncuların ve çalışanların ailelerini korumak 5. Tüm bunları ülkede başarı ile yürütülen salgın sürecini aksatmadan sürdürebilmek