FINDIK FINDIK...
Engin Özkurt

FINDIK FINDIK...

Reklam

Yüz güldüren ama yüzü güldürülemeyendir fındık!.. Fındıkta yaşanılan sıkıntının cefasını üreticiler çekiyor ve zincirleme tüm Karadenizli de  bundan menfi etkileniyor.

Milli ürün fındığımıza yıllardır milli bir politika uygulanamamıştır. Bu yüzden, piyasa bozucular her zaman   fındığı yok pahasına satın  aldılar.

Dünya   fındıküretiminin % 80’ini Türkiye gerçekleştirir ama fiyatını birkaç spekülatör   firma  belirler. Bu firmaların önemli bir kısmı da dış ülke firmalarıdır.

Randıman düşüklüğü,bezik, çürük,yaş ve Aflatoksinli fındık,yüksek  rekolte, alivreci dalaveresi,

spekülatörlerin fındığa  koyduğu kronik teşhistir. Yıllara göre fındıktaki  buhastalıkların bazılarını öne çıkarıp  salgın hale getirirler   ve ürünün fiyatını düşürürler.   Yani fındık spekülatörleri hiç hasta olmaz. Reçeteyi hep üreticiye yazarlar.

Türk fındık üreticisinin  paraya ihtiyacı vardır. Ürününü ambarında bekletemez, erken satmak  zorundadır.

İhracatçının  parasal kaynağı yeterli değildir. Stokta fındık tutamaz. Dış alıcının fındığa düşük   fiyat biçmesinin karşısında direnemez.

Satın aldığı ürünü kısa zaman içerisinde o’da  satmak durumundadır.

 Fındık,üreticisinin yaşam güvencesidir. Liseli öğrencinin, üniversiteli öğrencinin tahsil hayatının,düğün davetiyesi yazan gelin ile damat adayının mutluluk  garantörüdür.Hasta üreticinin ilaç parasıdır  fındık.Mutfaktaki dolap fındık varsa ve iyi fiyat ederse dolar. Fındık bölge halkı için iştir, aştır.

Fındık politikalarını üretici lehine döndürmek için proje üretmekten başka çare kalmamıştır.

 Gecikmiş olmakla birlikte TMO’nun fındık alması için verilen karar  olumlu bir gelişmedir.

En azından devletin fındığa ve üreticisine sahip çıkma adına alınan bu kararı gelecek yıl  erkenden alıp açıklama umudu  doğmuştur.

 Daha şimdiden, önümüzdeki yıl fındık üreticisine ve fındığına mahsul hasadına  yakın tarihte sahip  çıkılması gerektiği hatırlatması  her fırsatta konuşulmalıdır…

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ODÜ'DEN
ODÜ'DEN "YÜZYILLARIN BÜYÜK YİTİĞİ KADIN" KONFERANSI
DOĞASPOR LİDERLİK KOLTUĞUNDA
DOĞASPOR LİDERLİK KOLTUĞUNDA