GÖÇ VE MÜLTECİ KONFERANSI DÜZENLENDİ

Ordu İl Göç İdaresi Müdürlüğü ile Mülteci Destek Derneği tarafından “Göç ve Mülteciler Konferansı ”düzenlendi.

GÖÇ VE MÜLTECİ KONFERANSI DÜZENLENDİ
GÖÇ VE MÜLTECİ KONFERANSI DÜZENLENDİ admin
Reklam
Ordu Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen toplantıya Ordu Vali Vekili Adem Öztürk, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu İl Göç İdaresi Müdürü Abdulkadir Katırcıoğlu, İl Müftüsü Mürsel Öztürk, Mülteci Destek Derneği (MUDEM) Genel Koordinatörü Safa Karataş ve diğer davetliler katıldı.

Birlikte yaşamanın öneminin vurgulandığı konferansta, Ordu’da bulunan yabancılara bilgilendirmelerde bulunuldu.

Toplantıya katılan ordu Vali Vekili Adem Öztürk burada yaptığı konuşmada savaş, şiddet ve baskı gibi nedenlerle yerlerinden edilmiş insan sayısının 2018 yılı itibari ile 70 milyona dayandığını belirterek, bu nedenlerle Türkiye’ye sığınan kişilerin hayatlarına, mücadelelerine dikkat çekmek ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak adına “Göç Konferansı” düzenlediklerini söyledi.

Türkiye’nin, 2018 yılı Küresel İnsani Yardım Raporuna göre 2017 yılında milli gelirine göre yaptığı 8 milyar dolar yardım ile dünyada en çok insani yardım yapan ülke olduğuna dikkat çeken Vali Vekili Öztürk şunları söyledi: “Dünyanın en zengin ülkesi ABD ise 6,5 milyar dolar ile ikinci olmuştur. Sonuç olarak Dünyada geçen yıl yapılan toplam insani yardım 27,3 milyar doları bulurken, bunun yaklaşık üçte birini tek başına Türkiye sağlamıştır.
İlimizde bulunan yabancı uyruklu misafirlerimize daha iyi bir yaşam ve ülkemize uyum sağlamaları konusunda UNICEF, Dünya Gıda Örgütü, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Sığınmacılar ve Göçmenler Dayanışma Derneği gibi göç alanında Uluslararası çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde çalışmaktayız. Biz bu alanda yaptıklarımızı zorunluluk olarak değil insani ve uluslararası bir sorumluk olarak görüyoruz. Göç çözülmesi gereken bir sorun değil yönetilmesi gereken bir gerçekliktir. 

Bu bakımdan, Milletimiz topraklarımıza sığınan göçmenleri bir rakam yahut istatistikten ibaret görmemiş, binlerce yıllık kadim Türk gelenek ve adetlerimiz ile diline, dinine, ırkına, bakmadan savaş ve zulümden kaçarak kendisine sığınan bu insanlarla hiç çekinmeden evini ve aşını paylaşmış, Onlara ensarlık yapmıştır. İlimizde bu konferansı düzenleyen Göç İdaremiz ve Mülteci Destek Derneği ile katılım sağlayan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederim.”

Konferansta, Türkiye genelinde ve Ordu ilinde yaşayan mülteciler sosyal uyum açısından değerlendirilerek çözüm önerileri görüşüldü. Konferans, Bilkent Üniversitesi’nden Doç. Dr. Saime Özçürümez’in moderatörlüğünde Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksel Komiserliği (UNHCR) Temsilcisi İhsan Reşat Özkan, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Çocuk Koruma Sorumlusu Polat Kızıldag ve Dünya Gıda Örgütü (WFP) Program Yetkilisi Eren Özdemir’in konuşmaları ile sona erdi.

Konferans kapsamında Ordu’da bulunan yabancı ressamlar ile Ordulu ressamlar tarafından resim sergisi düzenlendi.
 
 
Reklam Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDU-GİRESUN HAVALİMANINA KUVEYT UÇAĞI İNDİ
ORDU-GİRESUN HAVALİMANINA KUVEYT UÇAĞI İNDİ
KABATAŞ İLÇESİNDE BİR MAHALLE KARANTİNADA
KABATAŞ İLÇESİNDE BİR MAHALLE KARANTİNADA