ORDU'DA YAŞANAN AFET İÇİN 5 KOMİSYON KURULDU

Ordu'nun Ünye, İkizce,Çaybaşı, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde etkili olan yağışların yol açtığı afetin zararların tespiti için çalışmalarının son aşamaya geldiği açıklandı.

ORDU'DA YAŞANAN AFET İÇİN 5 KOMİSYON KURULDU
ORDU'DA YAŞANAN AFET İÇİN 5 KOMİSYON KURULDU admin
Reklam
Ordu Valiliği çalışmalarla ilgili açıklama yaptı:"İlimizde, 08-09-10 Ağustos 2018 tarihlerinde meydana gelen aşırı yağışlar sonucunda; sel, su baskını, heyelan ve kaya düşmesi olaylarında, önemli hasar ve zararlar oluşmuştu.
 
Ünye, İkizce, Çaybaşı, Fatsa ve Perşembe ilçelerimizde etkili olan ve metrekareye 268 kilograma varan rekor yağışların yol açtığı hasar ve zararın tespitinde son aşamaya gelindi.
 
Valiliğimizce, ilimizde yaşanan sel afeti nedeniyle oluşan hasar ve zararları tespit etmek üzere 5 ayrı Komisyon oluşturuldu. Bu Komisyonlar; İl Defterdarlığının öncülüğünde “Zarar Tespit Komisyonu”, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün öncülüğünde “Hasar Tespit Komisyonu”, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü öncülüğünde “Jeolojik Etüt Komisyonu”, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde “Tarımsal Hasar Tespit Komisyonu” ve “Belediyelerin Altyapı Hasarlarını İnceleme Komisyonu” şeklinde oluşturuldu.
 
Türkiye Afet Müdahale Planı(TAMP-ORDU) kapsamında oluşturulan Komisyonlar, afet olayının meydana geldiği andan itibaren sahada faaliyetlerine başlamış olup, çalışmaların bir kısmı tamamlanmış, bir kısmı ise tamamlanma aşamasına gelmiştir.
 
İl Defterdarlığının öncülüğünde “Zarar Tespit Komisyonu” (3’er kişiden oluşan 5 ayrı ekip) Tespitlerine Göre;Fatsa, Ünye, Perşembe, Çaybaşı ve İkizce ilçelerimizde, toplamda 55 ev, 51 işyeri, 11 aracın zarar gördüğü tespit edilmiş olup, çalışmalar devam etmektedir.
 
İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün öncülüğünde “Hasar Tespit Komisyonu” (2’şer kişiden oluşan 20 ayrı ekip) Tespitlerine Göre; Ünye, Çaybaşı, İkizce, Fatsa ve Perşembe ilçelerimizde, toplamda 141 bina incelenmiş olup, bunlardan; 75’i az hasarlı, 7’si orta hasarlı, 13’ü ağır hasarlı olduğu, 46 binanın ise hasarsız olduğu tespit edilmiştir. Hasar Tespit çalışmaları tamamlanmış olup,  gelen itirazlar ve ilave talepler değerlendirilmektedir.
 
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü öncülüğünde “Jeolojik Etüt Komisyonu” (3’er kişiden oluşan 5 ayrı ekip) Tespitlerine Göre; Çaybaşı, Ünye, Perşembe, Fatsa, İkizce ilçelerimizde, toplamda 35 konut ve 12 ahırın nakline, 2 konutun geçici nakline, 25 konut ve 1 işyerinin ise ıslahına karar verilmiş olup, jeolojik etüt çalışmaları devam etmektedir.
 
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde “Tarımsal Hasar Tespit Komisyonu (6’şar kişiden oluşan 8 ayrı ekip) Tespitlerine Göre; Ünye, Fatsa, Perşembe, Çaybaşı, İkizce, Çamaş, Akkuş ve Kumru ilçelerimizin 140 mahallesinde, 4.426 çiftçimize ait 43.476 dekar alanda, 809.08 ton fındık ürününün zarar gördüğü, ayrıca Çaybaşı ilçemizde 17.000 civciv, Ünye, Fatsa, Perşembe ilçelerimizde 328 arılı kovan, Ünye ilçemizde 5 sığır ve 480 kanatlı hayvan, Çaybaşı ilçemizde 750 alabalığın telef olduğu, tespit edilmiştir. Çalışmalar devam etmektedir.
 
“Belediyelerin Altyapı Hasarlarını İnceleme Komisyonu” (5’er kişiden oluşan 2 ekip); Kurum temsilcileriyle, İller Bankası, Karayolları, AFAD, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Defterdarlıktan oluşan ekipler, 4123 saylı Kanun kapsamında, yol, köprü, menfez ve içme suyu, kanalizasyon vb. altyapı hasarlarının tespit çalışmalarını sürdürüyor.
Çaybaşı İlçemizin Taşkesiği mahallesinde, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından yapılan jeolojik etüt çalışmalarına göre, heyelan riski nedeniyle evleri tahliye edilen vatandaşlarımız, geçici olarak İlküvez Çok Programlı Lisesi’nin öğrenci yurduna yerleştirilmiş olup, ailelere Kızılay ve AFAD tarafından sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır.
 
Jeolojik Etüt Komisyonu raporu neticesinde nakline karar verilen 35 konutun sahiplerinden büyük çoğunluğu kiralık ev bulmuş olup, kira kontratlarını ibraz etmeleri halinde AFAD tarafından hane başına 8.500 TL kira yardımı bugün itibariyle ödenecektir.  
 
AFAD tarafından, evlerini su basan ve eşyaları zarar gören 68 konut tespit edilmiş olup, bunlardan 48 konut sahibine eşyalarının zarar görmesi nedeniyle 79 bin TL ödeme yapılmıştır. 20 konut sahibine ise, evraklarını tamamlamaları üzerine hasar ödemesi yapılacaktır.
 
AFAD ve Kızılay tarafından gönderilen 150 adet çadır, 800 adet battaniye, 300 adet yatak, 200 adet hijyen paketi, bölgede sel afetinden etkilenenlere dağıtımı yapıldı.
 
Sel afetinden etkilenen mevsimlik tarım işçilerine de Ordu Valiliği ve Kızılay tarafından sıcak yemek ve içecek yardımı günlük olarak yapılmaktadır.
 
Öte yandan, sel afetinden dolayı Perşembe ilçemizin Medreseönü Balıkçı Barınağına akan ve barınağı kullanılamaz hale getiren birikintiler, Valimiz Sayın Seddar YAVUZ’un girişimleri sonucu Tersaneler Genel Müdürlüğünden gelen gemi tarafından temizlenmesine başlanmış olup, çalışmaların avlanma sezonu başlamadan bitirilmesi hedeflenmektedir. 
 
İlimizde yaşanan afet olayının meydana geldiği andan itibaren devletimiz, vatandaşlarımızın yanında yer almıştır. Afetin yol açtığı hasarlar ve zararlar süratle giderilmektedir. Sel afetinin oluşturduğu hasar ve zararlar, büyük oranda tespit edilmiş olup, çalışmalar tamamlanma aşamasına gelmiştir. Afet bölgesinde, bakım, onarım ve iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.
 
Büyük ve güçlü Devletimiz tarafından, ilimizin 5 ilçesini ve yoğun bir nüfusu etkileyen sel afetinden etkilenen vatandaşlarımızın yaraları sarılarak, mağduriyetleri hızla giderilmektedir."denildi.
 
 
Reklam Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ODÜ'DEN
ODÜ'DEN "YÜZYILLARIN BÜYÜK YİTİĞİ KADIN" KONFERANSI
DOĞASPOR LİDERLİK KOLTUĞUNDA
DOĞASPOR LİDERLİK KOLTUĞUNDA