2/B'DE SÜRE UZATILDI

2/B taşınmazlarındaki başvuru ve ödeme süresi, 30 Kasım 2018 tarihine kadar uzatıldı.2

2/B'DE SÜRE UZATILDI
2/B'DE SÜRE UZATILDI admin
Reklam
2/b taşınmazlarının satışı konusundaki başvuru ve ödeme süresinin uzatılmasıyla ilgili Ordu Defterdarlığı açıklamada bulundu.
 
Ordu Defterdarlığından yapılan açıklama şöyle: 
 
“Bilindiği üzere; 19.04.2012 tarihli ve 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun kapsamında 2/B taşınmazları ile Hazineye ait tarım arazilerinin satışı dâhil değerlendirme işlemleri Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü ve ilgili Mal müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.
 
25.05.2018 tarihli ve 30431 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7144 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunla 6292 sayılı Kanuna 'Geçici Madde 7' eklenmiştir.
 
Buna göre, 6292 sayılı Kanun kapsamında;
 
1)2/B taşınmazlarına ilişkin;
a)Süresi içinde başvuru yapmayanların başvuru süresi,
b)Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen süre içinde taşınmaz bedelini ödemeyenlerin ödeme süresi,
c)Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresi,
2)Hazineye ait tarım arazilerine ilişkin;
a)Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen süre içinde taşınmaz bedelini ödemeyenlerin ödeme süresi,
b)Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresi,
30 Kasım 2018 tarihine kadar uzatılmış olup, 30 Kasım 2018 tarihinden önce süreleri sona eren tüm hak sahipleri bu imkândan yararlanarak 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvuru ve ödeme yapabilecektir.
 
Ancak, 6292 sayılı Kanun kapsamındaki Hazineye ait tarım arazilerine ilişkin başvuru süresi; 6745 sayılı Kanunla (Geçici Madde 4) ve 2017/10842 karar sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla 7 Eylül 2018 tarihine kadar uzatılmış olup devam eden bu süreye ilişkin 7144 sayılı Kanunda düzenleme yapılmadığından hazineye ait tarım arazilerinin satışından yararlanabilecek hak sahiplerinin satın alma başvurularını 7 Eylül 2018 tarihine kadar yapması gerekmektedir.
 
7144 sayılı Kanuna göre, 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvuru (2/B taşınmazları için) ve ödeme (2/B taşınmazları ve Hazineye ait tarım arazileri için) yapmak isteyenlerin (taksitli satışlarda taksitlerden ikiden fazlasını ödemek isteyenler hariç) satış bedelleri tüketici fiyatları endeksi aylık değişim oranları toplamında artırılarak hesaplanacaktır.
Bu kapsamda; 2/B taşınmazlarının ve Hazineye ait tarım arazilerinin 7144 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilmesi işlemlerinde erken ödeme yapanlar tüketici fiyatları endeksi aylık değişim oranlan artışlarından ve gecikme zammından daha az etkilenecek olup başvuru ve ödemelerin bir an önce (en geç süresi içinde) yapılması hak sahipleri açısından daha avantajlı olacaktır.”
 
 
Reklam Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ORDU-GİRESUN HAVALİMANINA KUVEYT UÇAĞI İNDİ
ORDU-GİRESUN HAVALİMANINA KUVEYT UÇAĞI İNDİ
KABATAŞ İLÇESİNDE BİR MAHALLE KARANTİNADA
KABATAŞ İLÇESİNDE BİR MAHALLE KARANTİNADA