BAŞKAN YILMAZ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI YAYINLADI

​Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, “5 Haziran Dünya Çevre Günü” dolayısıyla mesaj yayınladı.

BAŞKAN YILMAZ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI YAYINLADI
BAŞKAN YILMAZ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI YAYINLADI admin
Reklam

Mesajında çevre kirliliğinin insanlığın ortak sorunu olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Sizlerden aldığımız güçle yeşilin bin bir tonuna, masmavi denize ve eşsiz doğa güzelliğine sahip Ordu’muzu herkesin örnek göstereceği bir il hâline getiriyoruz” dedi.

Başkan Enver Yılmaz, mesajında şu görüşlere yer verdi:

Çevre, karşılığı hiçbir şeye değişilemeyecek kadar değerli ve kıymetli bir hazinedir. Olumsuz etkileri hızla artan çevre kirliliği, gelecek nesillerin yaşam alanları hakkında bizleri kaygıya sürüklemektedir.Unutmayalım ki çevre konusunda atacağımız adımlar, çocuklarımızın geleceğine yapacağımız en önemli yatırım olacaktır.

Çevreyi koruyup kollamanın yanında nefes aldığımız havanın, içtiğimiz suların ve yaşadığımız ortamın temiz olmasının yolu çevre kirliliğine engel olmaktan geçer.Sizlerden aldığımız güçle yeşilin bin bir tonuna, masmavi denize ve eşsiz doğa güzelliğine sahip Ordu’muzu herkesin örnek göstereceği bir il hâline getiriyoruz.

Bu düşünceyle, göreve geldiğimiz günden bu yana Ordu’da yıllardır süren çöp sorununu ortadan kaldırarak rol model projelere imza atmış bulunuyoruz. Evsel atıkları mekanik ve termal işleme tabi tutarak Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY) üretirken, çimento ve benzeri fabrikaların fosil yakıt kullanımlarını azaltma hedefiyle hareket ediyor ve bu sayede iklim değişikliği – küresel ısınmayla kurumsal anlamda mücadeleyi sürdürüyoruz. Geri Dönüşüm ve ATY değeri olmayan organik atıklar ise Çaybaşı ilçemizde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama Sahasına kompost/biyokurutma ve düzenli depolama için gönderilerek bu atıkların kontrollü ve çevreye en az zarar verecek şekilde bertarafı sağlanıyor.

Ünye, Fatsa, Kabataş ve Gölköy ilçelerimize kurduğumuz “Katı Atık Aktarma İstasyonları” ile hem taşımayı daha ekonomik hâle getirdik hem de atıkların Mekanik Ayırma Tesisine taşınmasını kolaylaştırdık.

Kaynağında ayrı toplama çalışmalarının dışında Büyükşehir Belediyemiz sınırları dâhilinde 19 ilçemizde oluşan ve karışık olarak toplanan atık miktarı yaklaşık 600 ton/gündür. Altınordu Mekanik Ayırma Tesisine ek olarak ilimizin tüm atıklarını işleyebilecek kapasiteye sahip, modern donanımlı yeni bir Mekanik Ayırma Tesisi Ünye ilçemizin CevizdereMahallesi’nde tamamlanıyor.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda, günümüzde hızlı tüketim ve insan faaliyetleri sonucu Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde birçok yerleşim biriminde çöpler düzenli depolanıyor, evsel ve endüstriyel atık sular biyolojik ve kimyasal arıtmaya tabi tutuluyor. Yeni yerleşim alanları çevreye uyumlu inşa ediliyor, hava kirliliği ve gürültü ölçümleri yapılarak gerekli tedbirler tarafımızca alınıyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirilençevre kurtarıcısı “Sıfır Atık Projesi” ile atıkların kaynağında ayrıştırılması ve atık çöp miktarının azaltılması amacıyla Büyükşehir’imizin tüm yerleşkelerine bölmeli geri dönüşüm kutuları yerleştirerek bu önemli projeye katkı sağlıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm insanlığa yaşanabilir ve temiz bir çevrede sağlıklı ve huzurlu bir ömür diliyor,5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, herkese saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Reklam Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ODÜ'DEN
ODÜ'DEN "YÜZYILLARIN BÜYÜK YİTİĞİ KADIN" KONFERANSI
DOĞASPOR LİDERLİK KOLTUĞUNDA
DOĞASPOR LİDERLİK KOLTUĞUNDA